Mișcarea neașteptată a FED în preajma alegerilor prezidențiale. Reduce dobânda cheie

19 Sept. 2024, 13:47
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
19 Sept. 2024, 13:47 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Pentru prima dată din 2020, Rezervele Federale ale Statelor Unite (Fed) au decis miercuri să reducă dobânda de referință cu jumătate de punct procentual, o mișcare semnificativă ce marchează începutul unei noi strategii monetare. Această decizie vine cu mai puțin de două luni înainte de alegerile prezidențiale din Statele Unite, programate pentru 5 noiembrie, în care se confruntă democrata Kamala Harris și republicanul Donald Trump.

Noua dobândă de referință a Fed se situează acum în intervalul 4,75-5,00%, după ce a fost menținută timp de mai bine de un an la nivelul maxim din începutul secolului, 5,25-5,50%. „Această decizie reflectă încrederea noastră tot mai mare că, printr-o recalibrare adecvată a politicii noastre, puterea pieței muncii poate fi menținută”, a declarat Jerome Powell, președintele Fed, într-o conferință de presă.

Decizia de a reduce dobânda nu a fost unanima în rândul membrilor comitetului de politică monetară al Fed (FOMC). Guvernatoarea Michelle Bowman a votat pentru o reducere de doar un sfert de punct. Se așteaptă ca Fed să continue să reducă dobânda cu încă o jumătate de punct până la sfârșitul anului 2024. Jerome Powell a subliniat că această măsură reprezintă „începutul unui proces” de schimbare a politicii monetare, având în vedere că dobânda mai mică va oferi un impuls gospodăriilor americane afectate de inflația ridicată și costul mare al creditelor.

Deși Fed este o instituție independentă de influențele politice, decizia sa a generat controverse. Kamala Harris, vicepreședinta și candidata democrată la președinție, a declarat că reducerea dobânzii este „o veste bună pentru americani” și a promis că va continua să lucreze pentru scăderea prețurilor. Pe de altă parte, Donald Trump, fostul președinte și candidat republican, a acuzat Fed de politizare, afirmând că reducerea dobânzii este un semn că economia este „într-o formă foarte proastă” sau că Fed „joacă jocul politicienilor.”

În răspuns la acuzațiile de politizare, Jerome Powell a subliniat că Fed nu servește niciun politician sau cauză politică. „Ne concentrăm exclusiv pe ocuparea maximă a forței de muncă și stabilitatea prețurilor în numele tuturor americanilor,” a declarat el, reafirmând independența și obiectivele băncii centrale.

Pe parcursul campaniei electorale, dobânda de politică monetară a devenit un punct central de discuție. Reducerea dobânzii de către Fed va influența fără îndoială campania electorală și viitorul economic al Statelor Unite, pe fondul tensiunilor crescânde și al așteptărilor economice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

08 Nov. 2025, 11:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Nov. 2025, 11:30 // Actual //  Ursu Victor

Statele Unite ale Americii susțin pe deplin inițiativa Uniunii Europene privind utilizarea activelor rusești înghețate pentru sprijinirea Ucrainei și intensificarea presiunii asupra Moscovei. Informația a fost confirmată de o sursă a agenției Reuters, familiarizată cu discuțiile dintre Washington și Bruxelles.

Potrivit sursei, administrația americană consideră că măsura ar consolida eforturile comune ale Occidentului de a sancționa Federația Rusă și de a asigura finanțarea pe termen lung a apărării Ucrainei. În același timp, Washingtonul continuă să analizeze consecințele sancțiunilor recente impuse de președintele Donald Trump împotriva giganților energetici „Rosneft” și „Lukoil”. „Există încă măsuri pe care le putem adopta pentru a spori presiunea”, a declarat oficialul citat de Reuters.

După declanșarea invaziei ruse în Ucraina, statele occidentale au înghețat active ale Băncii Centrale a Rusiei în valoare de peste 200 miliarde de euro, dintre care aproximativ 190 miliarde se află în depozitarul belgian Euroclear. Ucraina beneficiază deja de dobânzile generate de aceste fonduri.

Comisia Europeană a elaborat un plan care ar permite guvernelor din statele membre ale UE să utilizeze o parte semnificativă a acestor active fără confiscarea lor formală. Proiectul prevede acordarea Ucrainei a unui „credit de reparații” în valoare de circa 140 miliarde de euro, garantat cu activele Băncii Centrale a Rusiei. Fondurile ar urma să fie direcționate către finanțarea Forțelor Armate Ucrainene, iar rambursarea creditului ar urma să se facă după încheierea războiului.

Belgia, pe teritoriul căreia se află cea mai mare parte a activelor înghețate, și-a exprimat în repetate rânduri îngrijorarea că folosirea extinsă a acestor bani ar putea atrage acțiuni judiciare, ar genera obligații financiare pentru guvernele europene, ar slăbi moneda euro și ar afecta încrederea în stabilitatea sistemului financiar al Uniunii Europene.

Pe 20 octombrie, agenția Bloomberg relata că Washingtonul refuzase inițial să participe la planul european de extindere a utilizării activelor rusești înghețate, invocând riscuri pentru stabilitatea piețelor financiare globale. Totuși, în contextul actual, SUA par să-și fi revizuit poziția, oferind sprijin total inițiativei Bruxellesului.

În prezent, adoptarea finală a planului este așteptată până în luna decembrie, când liderii europeni urmează să aprobe pachetul financiar destinat Ucrainei și mecanismul de garantare prin activele rusești înghețate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII