Moderna, desemnat de OMS – cel mai bun vaccin. Unii experți au o părere diferită. EXPLICAȚIE

06 Mai 2021, 13:24
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
06 Mai 2021, 13:24 // Actual //  MD Bani

Vaccinul Moderna a fost desemnat drept cel mai bun ser împotriva coronavirusului în cadrul evenimentului „World Vaccine Congress Washington 2021” scrie Ria Novosti.

Serul Moderna a concurat cu vaccinul AstraZeneca, Bharat Biotech, Janssen, Medicago, Novavax, Pfizer/BioNtech, Sputnik-V, dar și preparatul pentru animale Zoetis.

Directorul Institutului Gamaleia din Moscova, Alexandr Gintsburg, a catalogat rezultatul concursului drept „o decizie politico-economică”. El a precizat că vaccinul Moderna a fost creată pe aceeași platformă ca și vaccinul Pfizer. Potrivit omului de știință, acordarea titlului de câștigător vaccinului Moderna „a fost complet indecentă”, deoarece numărul deceselor la o sută de mii de vaccinări este de 25 de ori mai mare decât cel al vaccinului AstraZeneca.

La începutul lunii mai 2021, Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a omologat de urgenţă vaccinul contra COVID-19 de la Moderna.

Potrivit OMS, vaccinul Moderna are caracteristici foarte asemănătoare celui produs de Pfizer-BioNTech, cu 94,1% eficienţă. Acest ser american este autorizat în Uniunea Europeană, în America de Nord, în Regatul Unit şi în alte ţări, precum România sau Israel.

Realitatea Live

31 Ian. 2026, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Ian. 2026, 16:55 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, anunță că procesul de restabilire a alimentării cu energie electrică în sistemul de transport a fost finalizat la ora 15:40, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Toate stațiile electrice de 110 kV sunt alimentate.

În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor a avut loc etapizat, prin restabilirea alimentării fiderilor de 10 kV.

Potrivit ministrului, rețelele electrice funcționează stabil, fără restricții de consum. Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, consumul se încadrează în limitele prognozate și nu a fost necesară procurarea energiei electrice de avarie.