Moldindconbank – mereu alături de antreprenori, acum și prin programul „373”

18 Iul. 2023, 11:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
18 Iul. 2023, 11:54 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Moldindconbank invită antreprenorii să aplice pentru credite investiționale cu o dobândă accesibilă, în cadrul programului guvernamental „373”, lansat de Guvern la sfârșitul lunii iunie 2023.

Prin aderarea din start la acest program, Moldindconbank ajută clienții săi, întreprinderile mici și mijlocii, să-și dezvolte o afacere prosperă acasă, în Republica Moldova, asigurându-le rapid cu mijloacele financiare necesare, în condiții preferențiale.

Avantajele oferite afacerii tale:  

  • Obții până la 15 000 000 MDL sau echivalentul în USD/EUR
  • Termen: până la 7 ani
  • Dobândă: 7% pentru creditul în lei și 3% în valută
  • Perioadă de grație: până la 3 ani
  • Contribuție proprie: doar 10% din valoarea proiectului investițional
  • Garanție: până la 40% din valoarea creditului, dacă nu dispui de suficient gaj
  • Fără comision de rambursare anticipată
  • Ai scutire la comisioanele bancare aferente creditului
  • Fără pre-aprobare din partea instituțiilor de stat.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Aplică acum pentru un credit investițional, dacă ai o afacere în:

  • Agricultură, silvicultură
  • Industria prelucrătoare
  • Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat
  • Distribuția apei, salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare
  • Transport și depozitare
  • Cazare și alimentație publică etc.

Moldindconbank se implică activ în susținerea și promovarea mediului de afaceri din Republica Moldova, fiind prima opțiune pentru cei care au nevoie de capital pentru business aici și acum. Iar suportul acordat este răsplătit de către clienți prin fidelitate și încredere.

Ai nevoie de o susținere financiară? Te așteptăm cu drag la Moldindconbank. Împreună putem da un nou impuls afacerii tale și economiei țării!

Moldindconbank – mereu alături!

P.

Realitatea Live

10 Dec. 2025, 16:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Dec. 2025, 16:25 // Actual //  Ursu Victor

Fostul prim-ministru Dorin Recean a fost desemnat în funcția de emisar special al Președintelui Republicii Moldova pentru dezvoltare și reziliență, potrivit decretului semnat de președintele Maia Sandu.

Conform deciziei, emisarul special își va exercita atribuțiile în baza unui mandat distinct, anexat documentului de numire. Funcția are un caracter special și este axată pe consolidarea capacității statului de a face față riscurilor complexe, în special celor de natură hibridă.

Potrivit mandatului, Dorin Recean are misiunea de a contribui la promovarea eforturilor interinstituționale și multisectoriale orientate spre creșterea rezilienței Republicii Moldova și prevenirea amenințărilor la adresa securității naționale. Accentul este pus pe cooperare, coordonare și integrarea politicilor publice în domeniul securității și dezvoltării.

În exercitarea atribuțiilor sale, emisarul special va coopera cu autoritățile administrației publice centrale, instituțiile din sectorul de securitate, reprezentanții societății civile, precum și cu organizații internaționale relevante, pentru a asigura un cadru coerent și eficient de acțiune în domeniul rezilienței.

De asemenea, Dorin Recean va avea rolul de a promova imaginea Republicii Moldova pe platformele și în cadrul inițiativelor internaționale dedicate consolidării rezilienței și securității, acționând în coordonare cu autoritățile competente ale statului.

Mandatul mai prevede și promovarea schimbului de bune practici, atragerea de expertiză, asistență tehnică, finanțări și proiecte strategice naționale și internaționale, menite să consolideze capacitatea de reziliență a Republicii Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII