Moldova, cu fața spre Apus! Iohannis: Nu am semne că s-ar prefigura schimbări

28 Nov. 2022, 18:05
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Nov. 2022, 18:05 // Actual //  bani.md

Moldova este o preocupare specială pentru România și personal pentru președintele Klaus Iohannis. Declarația a fost făcută de către șeful statului român, în timpul întrevederii cu Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, la București, scrie realitatea.md.

”Moldova este o preocupare specială pentru noi, pentru mine. Noi nu începând din acest an îi ajutăm, ci de când este România un stat democratic și de când Moldova s-a angajat ferm pe calea pro-europeană. Moldova are o președintă și o majoritate parlamentară pro-europeană, pro-reforme, noi suntem bucuroși să încurajăm această cale, noi facem un pic mai mult, îi ajutăm cu expertize, energie electrică, carburant, lemn, gaz, însă suntem conștienți că pentru oamenii simpli din Republica Moldova lucrurile sunt complicate și de aceea discutăm cu toți aliații pentru a găsi și împreună căi pentru a ajuta Republica Moldova”, a declarat președintele României.

Întrebat dacă Rusia, prin provocarea crizei energetice, economice și sociale poate schimba parcursul pro-european al Republicii Moldova, Iohannis a răspuns:

”Nu am semne că s-ar prefigura schimbări în abordarea Republicii Moldova, din potrivă oamenii au înțeles că este o perioadă complicată, dar asta nu înseamnă că reformele se opresc. Pentru noi în România provocarea este mare, fiindcă în afară de reforme și sprijin este nevoie de realizarea unei infrastructuri, interconectare… Noi suntem pregătiți împreun să facem aceste lucruri”.

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 12:09
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 12:09 // Actual //  Grîu Tatiana

Motorina va depăși pragul de 19 lei per litru, potrivit noilor prețuri maxime de referință stabilite de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică pentru data de 16 ianuarie. Astfel, un litru de motorină standard va costa cel mult 19,06 lei, în creștere cu 10 bani față de ziua precedentă.

Totodată, benzina COR 95 se scumpește cu 11 bani și va fi comercializată la prețul maxim de 22,59 lei/litru.

Datele ANRE arată că, de la începutul anului, prețurile carburanților au intrat pe un trend clar de creștere, majorarea fiind mai pronunțată în cazul benzinei. Pentru perioada 1–2 ianuarie, benzina COR 95 avea un preț maxim de 21,74 lei/litru, ceea ce înseamnă o scumpire de 85 de bani în decurs de jumătate de lună. În același interval, motorina standard, care costa 18,56 lei/litru la începutul anului, s-a majorat cu 50 de bani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!