Noi reglementări fiscale pentru 2025: Creșteri, scutiri și deduceri pentru angajați și angajatori

03 Ian. 2025, 10:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Ian. 2025, 10:54 // Actual //  Ursu Victor

Începând cu 1 ianuarie 2025, intră în vigoare o serie de modificări importante în Codul fiscal al Republicii Moldova, vizând impozitul pe venit, TVA, accize, impozite și taxe locale. Acestea includ ajustări semnificative în privința facilităților acordate angajaților, extinderea categoriilor de venituri neimpozabile și revizuirea cheltuielilor deductibile.

Principalele modificări

1. Facilități acordate angajaților

  • Revizuirea plăților considerate facilități:
    Cheltuielile suportate de angajatori pentru serviciile de îngrijire a copiilor sau pentru cadourile în natură care depășesc anumite plafoane stabilite vor fi impozabile.
  • Introducerea de noi deduceri:
    Se permite deducerea cheltuielilor pentru abonamente sportive, servicii medicale și educație pentru copiii angajaților, în limite stabilite prin lege.

2. Extinderea veniturilor neimpozabile

  • Veniturile din creșterea de capital sau dobânzile aferente valorilor mobiliare de stat și obligațiunilor autorităților locale.
  • Veniturile obținute din vânzarea autoturismelor deținute timp de cel puțin 3 ani.
  • Cadourile în natură acordate angajaților, cu un plafon anual de 10% din salariul mediu lunar pe economie.

3. Deduceri pentru persoanele fizice

  • Se extinde dreptul de deducere a cheltuielilor pentru învățământul copiilor și primele de asigurare.
  • Se permite deducerea dobânzilor achitate pentru creditul utilizat la achiziția primei locuințe.

4. Modificări pentru persoanele juridice

  • Metoda de amortizare accelerată: Toate persoanele juridice pot aplica o amortizare de până la 50% din valoarea activelor.
  • Deduceri pentru pierderi și provizioane: Organizațiile de creditare nebancare pot deduce provizioanele pentru pierderi conform IFRS.

5. Creșterea scutirilor pentru persoane fizice

  • Scutirea personală: Crește de la 27.000 lei în 2024 la 29.700 lei în 2025.
  • Scutirea pentru persoane întreținute: De la 9.000 lei la 9.900 lei.

6. Reglementarea impozitării veniturilor nerezidenților

Veniturile obținute din închirierea imobilelor de către nerezidenți vor fi impozitate cu 12%, iar contractele trebuie înregistrate la Serviciul Fiscal de Stat.

7. Simplificarea raporturilor fiscale

  • Reguli mai clare pentru determinarea proratei pentru impozitul pe venit.
  • Recunoașterea raporturilor de mandat între persoane juridice și administratori drept raporturi de muncă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

17 Apr. 2025, 16:39
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Apr. 2025, 16:39 // Actual //  bani.md

Un nou raport publicat de Europol evidențiază o creștere îngrijorătoare a fabricării ilegale de produse din tutun contrafăcute în Uniunea Europeană. Potrivit raportului, statele care aplică accize și taxe ridicate sunt mai vulnerabile la comerțul ilicit, deoarece consumatorii caută alternative mai ieftine, iar rețelele infracționale profită de această cerere. Ultimul raport KPMG privind consumul ilicit de produse de tutun denotă că peste 35 de miliarde de țigări sunt vândute ilegal în Europa în fiecare an, scrie mold-street.com.

Raportul Europol scoate în evidență că aproape un sfert din populația UE fumează, iar pe fundalul creșterii rapide a prețurilor consumatorii se orientează spre alternative mai ieftine, fie acestea sunt țigări clasice sau vape-uri.

Un exemplu elocvent este Franța, țara cu cea mai mare piață ilegală de produse de tutun din Uniunea Europeană, cu 47,7% din consumul total ilicit de țigări din regiune. Acest lucru se întâmplă ca urmare a politicilor de accizare, costul unui pachet de țigări ajungând la 15 euro. În același timp, autoritățile franceze interzic alte produse de nicotină, cum ar fi pliculețe cu nicotină. Ca rezultat, fumătorii se orientează către canale ilegale de achiziție a produselor de tutun.

Pe de altă parte, ultimul raport KPMG remarcă statele care au reușit cu succes să contracareze comerțul ilicit. Printre acestea se numără și România, unde consumul ilicit de țigări a atins un nivel minim istoric. Astfel, în România, consumul ilicit de țigări a scăzut în 2023 și a atins o medie anuală de 5,8%.

Pe lângă politici fiscale echilibrate, România are și o abordare pragmatică privind reglementarea pieței de nicotină. De exemplu, anul trecut, România a introdus acciză pentru pliculețe de nicotină și un șir de reglementări pentru acest produs, cu scopul de a controla piața legală. Același lucru a făcut și Ucraina. În septembrie 2024, Ucraina a introdus acciză la pliculețele cu nicotină, estimând venituri bugetare din această măsură în sumă de 20 milioane de euro.

În Republica Moldova, după doi ani de la implementarea unui calendar fiscal echilibrat și predictibil, anul trecut s-a înregistrat o scădere a comerțului ilicit cu produse de tutun. Potrivit companiei de cercetare IPSOS, piața tenebră a fost estimată la 9,8% în perioada septembrie–octombrie 2024, ceea ce reprezintă o scădere de 1,9 puncte procentuale comparativ cu aceeași perioadă din 2023.

Pentru a contrara piața ilicită, în acest an experții și industria au venit cu mai multe propuneri la Politica Fiscală.

„Producătorii cer ca Guvernul să vină cu acțiuni pentru a contracara piața neagră. În prezent avem o accelerare a încasărilor la buget din TVA, ceea ce arată că a scăzut contrabanda, comerțul ilicit, lucru care trebuie amplificat. Pentru a contracara piața neagră producătorii cer amânarea implementării interdicției aromelor pentru produsele din tutun încălzit până la aderarea la UE; introducerea unei accize pentru pliculețele cu nicotină; reglementarea clară a pungilor cu nicotină pentru protejarea minorilor și a consumatorilor; stabilirea unui calendar fiscal predictibil pe trei ani pentru toate produsele din tutun și nicotină și întărirea controlului și a aplicării legii în domeniul produselor din tutun și nicotină”, a declarat expertul economic IDIS ”Viitorul”, Veaceslav Ioniță.

Expertul a amintit că anul trecut a atenționat opinia publică că în Republica Moldova, din cauza unor reglementări neinspirate, a fost înregistrată o creștere a contrabandei cu țigări, ceea ce a însemnat venituri mai mici la bugetul de stat și riscuri de sănătate pentru minori, care consumă produse din tutun de pe piața neagră, nereglementată.

 
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei