O companie letonă lansează curse Riga – Chișinău

29 Aug. 2023, 15:11
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Aug. 2023, 15:11 // Actual //  bani.md

Compania letonă AirBaltic a anunțat că din luna mai 2024 va deschide o nouă cursă Riga – Chișinău, de două ori pe săptămână. Asta înseamnă mai multe destinații pentru cetățenii noștri, potrivit anunțului ministrului Infrastructurii, Andrei Spînu.

Air Baltic este cea mai mare companie din Țările Baltice cu baze operaționale din Riga, Tallin și Vilnius, fiind considerată cea mai punctuală companie aeriană din lume.
Aceasta efectuează în prezent 60 de zboruri directe din Riga și are o flotă în mărime de 28 de aeronave, fapt care va facilita conexiuni comode și spre alte puncte intermediare

În prezent, Republica Moldova se confruntă cu o criză a curselor aeriene, care a izbucnit în martie 2023 pe fundalul riscurilor de securitate, când compania low cost Wizz Air a decis să se retragă din Republica Moldova.

Ulterior, din cauza problemelor financiare fosta companie de stat Air Moldova, care în prezent este controlată de fugarul Ilan Șor a anulat cursele aeriene pe bandă rulantă. Or, pentru a face față situației dificile a înaintat în judecată procedura de restructurare.

Autoritățile au declarat că sunt în discuții cu mai multe companii aeriene, doar că nici un operator deocamdată nu și-a manifestat dorința de a veni în Republica Moldova.

În data de 9 august, Aeroportul Chișinău anunța că din 8 august trei companii aeriene noi vor zbura de la Chișinău. Este vorba de o cursă charter spre Antalya  până la 1 noiembrie și spre Tel Aviv și Baku.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Dec. 2025, 16:47
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
02 Dec. 2025, 16:47 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Sectorul de creditare nebancară a continuat să crească în primele nouă luni ale anului 2025, companiile de microfinanțare (OCN) au raportat active totale de peste 20,1 miliarde de lei și un profit net cumulat de circa 900,4 milioane de lei, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei.

Volumul împrumuturilor acordate a ajuns la aproximativ 15,43 miliarde de lei, în timp ce creditele și împrumuturile primite de aceste companii însumează 10,83 miliarde de lei. Capitalurile proprii ale sectorului se ridică la circa 6,1 miliarde de lei, iar provizioanele pentru pierderi la credite și dobânzi aferente depășesc 1,74 miliarde de lei, ceea ce reprezintă în jur de 11% din portofoliul de împrumuturi.

Piața de microfinanțare este controlată de câteva companii. Lider detașat rămâne OCN Microinvest SRL, cu active de circa 7,83 miliarde de lei, adică aproape 39% din totalul sectorului, și un portofoliu de împrumuturi de aproximativ 6,98 miliarde de lei, echivalentul a circa 45% din creditele acordate de toate companiile de microfinanțare. Microinvest a raportat un profit net de 290,2 milioane de lei, aproximativ o treime din câștigul total al sectorului. Pe locurile următoare se situează OCN Easy Credit SRL, cu active de 1,49 miliarde de lei, împrumuturi de 1,57 miliarde și profit net de 166,3 milioane de lei, respectiv OCN Iute Credit SRL, cu active de 1,41 miliarde, credite de 1,41 miliarde și profit net de 8,2 milioane de lei. Primele trei companii dețin împreună peste jumătate din activele și creditele sectorului.

Pe segmentul de leasing, cele mai mari poziții sunt deținute de OCN BT Leasing MD SRL și OCN MAIB-Leasing SA, cu active de 1,31 miliarde de lei, respectiv 926,7 milioane de lei, și profituri nete de 17,2 milioane și 29,1 milioane de lei. Alte jucători importanți după dimensiunea bilanțului sunt OCN Express Leasing & Microcredit SRL (592,6 milioane de lei active și profit net de 63,4 milioane), OCN SFF Leasing & Finance SRL, OCN SEBO Credit SRL sau OCN Mogo Loans SRL, care gestionează portofolii de împrumuturi de ordinul sutelor de milioane de lei, dar cu niveluri semnificative de provizioane.

Deși rezultatul consolidat al sectorului este pozitiv, datele BNM arată și vulnerabilități: mai multe OCN-uri înregistrează pierderi sau capitaluri proprii negative, cum este cazul unor jucători mici precum OCN Flex Financial SRL, OCN Express VMG Credit SRL sau OCN Credit Yotta SRL. În paralel, nivelul ridicat al provizioanelor reflectă riscurile de credit specifice segmentului de microfinanțare, bazat în mare măsură pe împrumuturi cu dobânzi înalte, acordate populației și întreprinderilor mici cu profil de risc mai ridicat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII