Orașul-port Riga și Emmanuil Grinșpuns: Proiectul unui moldovean care va transforma capitala letonă

03 Iun. 2025, 17:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Iun. 2025, 17:53 // Actual //  bani.md

Riga, capitala Letoniei, trece printr-o transformare urbană majoră odată cu lansarea proiectului Riga Port City – una dintre cele mai ambițioase inițiative de dezvoltare din țările baltice. Acest proiect de amploare promite să schimbe panorama orașului și să impulsioneze economia locală. În centrul acestui demers se află Emmanuil Grinșpuns – investitor internațional și om de afaceri experimentat, originar din Republica Moldova, care vede în Riga un potențial uriaș de dezvoltare, scrie jekabpilslaiks.lv.

Cine este Emmanuil Grinșpuns și de ce a ales Letonia?

Grinșpuns este un antreprenor cu activitate în domenii diverse – de la imobiliare și finanțe până la tehnologie și turism – desfășurând afaceri în Moldova, România, Letonia, Kazahstan, Israel și SUA. În plus, ocupă funcția de vicepreședinte al băncii Rietumu și este consul onorific al Kazahstanului în SUA, fiind implicat și în numeroase organizații evreiești internaționale.

Potrivit acestuia, Letonia oferă un echilibru ideal între infrastructură modernă, potențial economic și calitate a vieții, devenind tot mai atractivă pentru investitori. Clima blândă din timpul verii și siguranța orașului sunt alte argumente care l-au determinat să investească aici.

Ce face Riga Port City atât de special?

Riga Port City nu este doar un proiect imobiliar, ci o viziune urbană integrată. Pe o suprafață de 470.000 m², cu o fațadă de 4,5 km la malul râului Daugava, proiectul va include zone rezidențiale, comerciale, spații verzi, parcuri publice și soluții moderne de mobilitate. Accentul este pus pe sustenabilitate, calitatea aerului și integrarea armonioasă în peisajul urban. Promenada accesibilă publicului va transforma faleza într-un spațiu deschis și prietenos pentru locuitori și turiști.

Amplasarea strategică – în apropierea centrului istoric și a cartierului Art Nouveau, parte din patrimoniul UNESCO – adaugă un plus de valoare, combinând trecutul arhitectural al orașului cu o viziune modernă.

Impact economic și social pe termen lung

Proiectul va atrage investiții externe importante, va crea noi locuri de muncă și va stimula turismul, mai ales datorită accesului direct la port – punct de sosire pentru numeroase vase de croazieră. De asemenea, se preconizează o dezvoltare semnificativă a infrastructurii logistice și de transport, întărind poziția Letoniei ca nod strategic între Est și Vest.

Pe lângă impactul economic, proiectul va aduce beneficii concrete pentru locuitorii din Riga: mai multe spații publice, parcuri și zone de recreere care vor contribui la o viață urbană mai activă și mai sănătoasă. Dezvoltarea va fi etapizată, pe o perioadă de aproximativ 20 de ani, fiind adaptată ritmului de creștere economică al Letoniei.

Viziunea pentru viitorul Rigăi

Obiectivul Riga Port City este de a restabili legătura orașului cu râul și de a crea un nou centru urban vibrant. Emmanuil Grinșpuns joacă un rol esențial în conturarea acestui viitor, susținând un model de dezvoltare care pune în prim-plan calitatea vieții, sustenabilitatea și deschiderea orașului către lume. Riga se îndreaptă astfel spre un viitor mai modern, mai verde și mai conectat la nevoile comunității și ale investitorilor globali.

Realitatea Live

05 Iun. 2025, 10:21
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iun. 2025, 10:21 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Economistul Veaceslav Ioniță trage un semnal de alarmă în privința blocajelor de pe piața imobiliară din Republica Moldova. El susține că autoritățile au „sufocat” sectorul prin reglementări excesive, care împiedică investițiile directe în locuințe, chiar și din banii personali ai cetățenilor.

„Situația a devenit absurdă. Oamenii au bani acasă, vor să cumpere un apartament, dar nu pot dovedi proveniența banilor, așa că sunt forțați să ia credit de la bancă, deși nu au nevoie de el. Și culmea – nimeni nu-i mai întreabă de unde returnează creditul”, a declarat Ioniță în cadrul emisiunii „По Фактам” de la Exclusiv TV.

Potrivit economistului, anual în Republica Moldova intră aproximativ 3,5 miliarde de dolari, bani proveniți în mare parte din remitențele moldovenilor din diaspora. Din această sumă, doar 1,7 miliarde intră oficial, restul fiind aduse fizic în țară de către cetățeni. „Acești bani nu pot fi investiți în locuințe, pentru că autoritățile cer justificarea fiecărui dolar. Dar când banii ies din bancă, nimeni nu mai întreabă nimic. Asta nu e normal”, spune Ioniță.

El susține că, din cauza acestor politici, creditarea bancară crește artificial, iar piața imobiliară este ținută în viață de credite nejustificate, nu de investiții reale.

„Piața nu s-a contractat – ea a fost sufocată de autorități. Avem o scădere la jumătate a volumului de locuințe date în exploatare. Din cauza birocrației și a reglementărilor absurde, moldovenii nu mai pot investi liber în propriile case”, a punctat Ioniță.

În final, economistul avertizează că cei care așteaptă ieftiniri masive pe piața imobiliară s-ar putea înșela, întrucât blocajele nu permit nici creșterea ofertei, nici folosirea eficientă a resurselor financiare ale populației.

„În 2008 a fost o cădere după o bulă speculativă. Azi, nu avem bulă – avem o piață imobiliară strivită de propriul Guvern”, a conchis Ioniță.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO