Ouă retrase din comerț! Dacă ai cumpărat de la acest producător, nu le consuma

14 Feb. 2023, 09:43
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Feb. 2023, 09:43 // Actual //  MD Bani

Operatorul din domeniul alimentar SRL „Aviton Agro” a inițiat procedura de retragere din rețeaua de comerț și rechemare de la clienți a ouălor pentru consum uman suspecte la contaminare cu Salmonella Enteritidis, anunță Agenția pentru Siguranța Alimentelor (ANSA). În acest context, persoanele care au cumpărat ouă din lotul respectiv sunt rugate să se abțină de la consum.

Codul poducătorului: 3MD TR 027.

Producător/origine: SRL „Aviton Agro”, r. Taraclia s. Valea Perjei.

De asemenea, consumatorii pot returna ouăle în baza bonului fiscal.

Potrivit ANSA, nu au fost respectate cerințele sanitar-veterinare privind marcarea și plasarea pe piaţă a ouălor, obţinute de la găini ouătoare pozitive la Salmonella (S.Enteritidis).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Mart. 2026, 11:09
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Mart. 2026, 11:09 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Banca Națională a Moldovei au constituit 5 019,69 milioane de euro la data de 27 februarie 2026, în scădere cu 61,01 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 ianuarie 2026, când acestea se ridicau la 5 080,70 milioane de euro.

Potrivit datelor publicate de banca centrală, diminuarea rezervelor valutare a fost determinată în principal de mai multe ieșiri de fonduri.

Cea mai mare contribuție a avut-o scăderea rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate, care a generat ieșiri nete de 86,05 milioane de euro. De asemenea, au fost efectuate plăți pentru serviciul datoriei publice externe a Republicii Moldova, în valoare de 18,76 milioane de euro.

În același timp, au fost înregistrate plăți ale Ministerul Finanțelor al Republicii Moldova de 1,59 milioane de euro, precum și un rezultat net negativ al operațiunilor de tip swap valutar pe piața valutară internă, de 0,02 milioane de euro.

Totuși, o serie de factori au contribuit la majorarea parțială a rezervelor valutare în perioada de raportare. Printre aceștia se numără aprecierea cursurilor de schimb ale valutelor componente ale rezervelor în raport cu euro, care a adăugat 25,42 milioane de euro.

De asemenea, veniturile din gestionarea rezervelor valutare au generat 11,52 milioane de euro, iar încasările în favoarea Ministerului Finanțelor sub formă de credite, granturi și alte intrări pentru proiecte investiționale au însumat 3,92 milioane de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!