Permisele de pescuit vor putea fi obținute online. Va fi lansată platforma „e-Pescuit”

23 Mart. 2022, 17:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Mart. 2022, 17:23 // Actual //  MD Bani

Vești bune pentru pescari. Amatorii de pescuit vor putea obține permisele online. În acest sens va fi lansată platforma „e-Pescuit”. La etapa actuală, Guvernul a aprobat în ședința de astăzi conceptul tehnic și regulamentul de organizare și funcționare a sistemului.

Conceptul a fost aprobat de Ministerul Mediului împreună cu Agenția de Mediu și are scopul de a digitaliza procesul de depunere a solicitărilor pentru serviciile publice. Noua platformă va oferi mai multă accesibilitate, transparență, eficiență și rapiditate în obținerea permisului, serviciul fiind disponibil și în zilele de week-end.

„Prin digitalizarea procesului de obținere a permisului se reduc riscurile de corupție și alte posibile erori umane. Alte avantaje se referă la reducerea costurilor, a timpului alocat pentru obținerea actului permisiv, dar și eliminarea birocrației etc.”, se arată într-un comunicat al Guvernului.

Doar în primul trimestru al anului 2019 au fost eliberate 10.038 de permise de pescuit de amator, sportiv și de agrement. Anterior, procedura de obținere a permisului necesita mai mult timp și resurse financiare, iar solicitanții erau nevoiți să se deplaseze la sediul Agenției de Mediu pentru a depune cererea.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Feb. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Deputatul Radu Marian a declarat că demisia președintelui Consiliului Concurenței, Alexei Gherțescu, are la bază motive personale, însă a admis că instituția nu a avansat suficient de rapid în procesul de armonizare cu legislația Uniunii Europene.

„Demisia are la bază motive personale”, a precizat Marian, subliniind totodată că, în opinia sa, ritmul de adoptare a normelor europene în domeniul concurenței trebuia să fie mai accelerat.

Parlamentarul a menționat că, în mandatul lui Gherțescu, Consiliul Concurenței a adoptat totuși unele decizii importante. „Au fost adoptate câteva decizii importante, inclusiv în domeniul petrolului. Vorbim despre cea mai mare amendă din istoria Consiliului Concurenței, o amendă cumulativă de aproximativ 500 de milioane de lei, dacă îmi amintesc corect. De asemenea, au fost luate decizii importante și pe piața uleiului”, a spus Marian.

Deputatul a subliniat că politica de concurență este un element esențial pentru parcursul european al Republicii Moldova. „Concurența este un pilon fundamental pentru aderarea noastră la UE”, a punctat el.

Potrivit lui Marian, instituția are în față un volum mare de muncă legislativă. „Consiliul Concurenței are de aprobat aproximativ 80 de acte normative în perioada următoare. Evident, trebuie să accelerăm acest proces”, a declarat deputatul.