Populația, chemată să împrumute statul. Este o investiție rentabilă pentru moldoveni?

18 Mai 2024, 14:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Mai 2024, 14:53 // Actual //  bani.md

La sfârșitul lunii iulie, va fi lansată o platformă digitală inovatoare care va permite cetățenilor Republicii Moldova să împrumute direct statul. Anunțul a fost făcut de ministrul Finanțelor, Petru Rotaru, în cadrul unei emisiuni difuzate de RLive.

Inspirată de succesul similar din România, unde 10% din datoria publică este finanțată de populație, această inițiativă urmărește să ofere o metodă simplă și eficientă pentru ca cetățenii să investească în valori mobiliare de stat (VMS). „Statul este cel mai bun garant al rambursării împrumutului”, a explicat Rotaru, subliniind siguranța investițiilor în VMS.

Platforma online va permite cetățenilor să se logheze folosind un cont bancar securizat și să achiziționeze valori mobiliare de stat fără intermediari. „Noi dezvoltăm o platformă online în care cetățeanul se poate loga având un cont bancar securizat. Prin această platformă, va putea procura VMS fără intermediari, printr-o metodă foarte simplă, la un click distanță. Va fi un instrument atractiv pentru a stimula investițiile în VMS”, a precizat ministrul.

Această inițiativă reprezintă un pas important în digitalizarea serviciilor financiare guvernamentale și în promovarea participării publice în finanțarea datoriei naționale. Ministrul Rotaru a subliniat că platforma va fi un mijloc eficient de atragere a capitalului intern, oferind în același timp o oportunitate de investiție sigură și accesibilă pentru cetățeni.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

13 Nov. 2025, 17:35
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Nov. 2025, 17:35 // Actual //  bani.md

Pe 4 noiembrie 2025, la Bruxelles, a avut loc cea de-a VII-a ediție a Parlamentului European al Întreprinderilor (EPE) – cel mai mare exercițiu de democrație economică din Europa, care a reunit peste 700 de antreprenori din statele membre ale UE și din țările partenere.

Republica Moldova a participat cu o delegație oficială a Camerei de Comerț și Industrie, condusă de președintele Sergiu Harea, care a reprezentat mediul de afaceri moldovenesc în dezbaterile economice la nivel european.

În cadrul evenimentului, antreprenorii au preluat, simbolic, rolul eurodeputaților pentru o zi: au discutat teme economice de actualitate, au interacționat direct cu factorii de decizie ai Uniunii Europene și au votat propuneri esențiale pentru îmbunătățirea competitivității și rezilienței mediului de afaceri.

La finalul reuniunii, președintele Eurochambres, Vladimír Dlouhý, a transmis un mesaj oficial către șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, prezentând concluziile-cheie ale sesiunii: 93% dintre antreprenori se confruntă cu blocaje suplimentare în lanțurile de aprovizionare din cauza tensiunilor geopolitice, 57% resimt impact negativ din cauza tarifelor impuse de SUA, 91% solicită Comisiei Europene crearea funcției de Reprezentant UE pentru IMM-uri, un mediator oficial între afaceri și instituții, 86% consideră că raportarea de sustenabilitate, în forma actuală, nu crește competitivitatea companiilor.

Participarea Republicii Moldova la EPE 2025 confirmă implicarea tot mai activă a mediului de afaceri național în dialogul economic european și angajamentul pentru o integrare economică durabilă, competitivă și aliniată standardelor UE.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII