Premieră în Europa. Italia este, oficial, prima țară care face certificatul COVID obligatoriu pentru toți angajații

17 Sept. 2021, 12:57
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Sept. 2021, 12:57 // Actual //  MD Bani

Italia a devenit, joi, prima țară din Europa care face obligatoriu certificatul Covid pentru toți angajații. Guvernul de la Roma a aprobat noua măsură prin care certificatele devin obligatorii și pentru angajați din sectorul public dar și din cel privat, relatează Euronews.

Măsura va fi implementată din 15 octombrie și va rămâne în vigoare până la sfârșitul anului.

„Certificatele verzi vor deveni obligatorii pentru toți salariații, fie că sunt din sectorul public, fie că sunt din sectorul privat. O facem pentru două motive esențiale – să facem aceste locuri de muncă sigure, și pentru ca a noastră campanie de vaccinare să fie și mai puternică”, a spus Roberto Speranza, ministrul sănătății italian.

Toți salariații italieni vor trebui să dovedească faptul că sunt vaccinați, că au trecut prin boală sau că au un test negativ recent la virus. Doar pensionarii și cei neangajați vor mai fi excluși de la regula certificatului obligatoriu.

Orice angajat care nu prezintă un certificat Covid valid va fi suspendat fără plată după cinci zile, însă nu va putea fi concediat. Cei nevaccinați ar putea fi amendați cu până la 1500 de euro.

Senatul italian a votat în mod covârșitor pentru noua măsură – 189 au votat pentru, 32 împotrivă, iar 2 s-au abținut.

29 Apr. 2026, 15:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
29 Apr. 2026, 15:50 // Actual //  Grîu Tatiana

Aproape 193 de mii de moldoveni au beneficiat, în luna martie, de medicamente și dispozitive medicale compensate, eliberate în baza rețetei electronice (eRețeta). Compania Națională de Asigurări în Medicină a transferat farmaciilor peste 121 de milioane de lei pentru produsele compensate oferite în această perioadă — cu circa 10 milioane de lei mai mult decât în martie anul trecut.

Cea mai mare parte a banilor, peste 113 milioane de lei, a fost direcționată pentru medicamente. În medie, fiecare beneficiar a primit tratamente și dispozitive compensate în valoare de aproximativ 632 de lei.

Cele mai multe fonduri au ajuns la pacienții cu boli cardiovasculare: peste 55 de milioane de lei pentru circa 136 de mii de persoane. Alte 38,5 milioane de lei au fost alocate pentru tratamentul bolilor endocrine, de nutriție și metabolism, de care au beneficiat peste 78 de mii de oameni.

În același timp, cele mai costisitoare tratamente, raportate per pacient, au fost pentru afecțiunile pielii și ale țesutului subcutanat — în medie peste 1.259 de lei pentru fiecare caz.

De dispozitive medicale compensate, cum ar fi testele sau alte produse necesare tratamentului, au beneficiat peste 28 de mii de persoane, pentru care s-au cheltuit peste 8,4 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!