Președintele CCI a RM, Sergiu Harea, se află într-o vizită de lucru în Emiratele Arabe Unite 

22 Mai 2024, 13:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Soroceanu Olga
22 Mai 2024, 13:38 // Actual //  Soroceanu Olga

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM), Sergiu Harea, efectuează o vizită de lucru în Emiratele Arabe Unite (EAU) între 16 și 23 mai curent, marcând un pas important în consolidarea relațiilor economice și comerciale bilaterale.

Președintele CCI a RM s-a întâlnit cu conducerea Dubai Chambers. Subiectele discutate au inclus: formele de cooperare la nivel instituțional, serviciile oferite și asistența pentru stabilirea contactelor între întreprinderi, măsurile pentru dezvoltarea tuturor formelor de activitate economică externă. De asemenea, s-a pus un accent deosebit și pe rolul Camerei de Comerț în atragerea de investiții și îmbunătățirea mediului de afaceri, strategiile și oportunitățile de intrare pe piață, dar și promovarea bunurilor și serviciilor prin organizarea de târguri și expoziții, misiuni de afaceri, evenimente B2B și B2Matching.

În plus, s-a evidențiat și potențialul de export al fructelor și legumelor din Republica Moldova pe piața EAU.

Totodată, Președintele CCI a RM, Sergiu Harea, a continuat vizita oficială la Abu Dhabi Chamber. Scopul întâlnirii a fost identificarea și discutarea de noi oportunități pentru dezvoltarea cooperării economice bilaterale, inclusiv în domeniile investițiilor și noilor tehnologii, se arată în comunicatul emis de Camera de Comerț.

Realitatea Live

24 Ian. 2026, 10:01
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Ian. 2026, 10:01 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Republicii Moldova au continuat să crească la începutul anului 2026 și au depășit pragul de 5,11 miliarde de euro, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei.

La data de 16 ianuarie 2026, activele oficiale de rezervă au constituit 5,113 miliarde euro, în creștere față de 9 ianuarie 2026, când acestea se situau la 5,104 miliarde euro, și față de 2 ianuarie 2026, când nivelul rezervelor era de 5,097 miliarde euro.

Comparativ, la 31 decembrie 2025, rezervele valutare se cifrau la 5,104 miliarde euro, iar pe parcursul lunii decembrie 2025 acestea au oscilat între 5,087 miliarde euro (26 decembrie) și 5,090 miliarde euro (19 decembrie).

Structura rezervelor arată că cea mai mare pondere revine rezervelor valutare în valută convertibilă, care la 16 ianuarie 2026 au însumat 5,095 miliarde euro. Din această sumă, aproximativ 4,52 miliarde euro au fost plasate în valori mobiliare, iar circa 579 milioane euro reprezentau disponibilități și plasări la termen, majoritatea acestora fiind deținute la alte bănci centrale, Banca Reglementelor Internaționale și Fondul Monetar Internațional.

Poziția de rezervă la FMI s-a menținut la un nivel modest, de circa 5,9 milioane euro, în timp ce deținerile de aur monetar au ajuns la 9,46 milioane euro, în creștere față de finalul anului 2025. De asemenea, valoarea drepturilor speciale de tragere (DST) a urcat la început de 2026, până la 9,2 milioane euro, de la niveluri sub 2 milioane euro înregistrate la sfârșitul anului trecut.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!