Prețul autovehiculelor Tesla a crescut pentru a cincea oară în ultimele luni. Explicația lui Elon Musk

01 Iun. 2021, 17:27
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
01 Iun. 2021, 17:27 // Au Bani //  MD Bani

Prețul vehiculelor Tesla crește din cauza presiunilor lanțului de aprovizionare din industria auto, în special în cazul materiilor prime, a declarat Elon Musk luni într-un mesaj pe Twitter.

„Prețurile cresc din cauza presiunii majore pe lanțurile de aprovizionare la nivelul întregii industrii. Mai ales în cazul materiilor prime”, a spus Musk într-un tweet.

Mesajul miliardarului vine ca răspuns la tweet-ul unui client care se plânge că prețul mașinilor Tesla a crescut și vorbește și despre decizia producătorului auto de a elimina opțiuni ale mașinilor, precum scaunele cu suport, scrie Aleph News.

Elon Musk a explicat că această opțiune a scaunelor a fost eliminată doar din scaunul șoferului și doar pentru Modelul Y. El a menționat că acea funcție nu este aproape niciodată folosită și nu merită costurile. În mai, Tesla majorat pentru a cinea oară în ultimele luni prețurile de pornire pentru Model 3 și Model Y.

În timpul unei conferințe din aprilie, Elon Musk spunea că, în acea perioadă, compania sa a trecut prin „una dintre cele mai dificile provocări în ceea ce privește lanțul de aprovizionare”, și a făcut referire la criza de cipuri care a afectat numeroși producători de automobile. Cu toate acestea, Musk a precizat că Tesla „a ieșit, în cea mai mare parte, din impas”. 

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 15:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Feb. 2026, 15:48 // Actual //  Grîu Tatiana

Energia termică pentru consumatorii din raionul Anenii Noi ar putea deveni mai scumpă. Î.M. Antermo a depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică o solicitare privind examinarea și aprobarea unui nou tarif pentru energia termică livrată consumatorilor.

În prezent, tariful aplicat este de 2 293 lei pentru o gigacalorie, însă, potrivit calculelor înaintate autorității de reglementare, operatorul solicită aprobarea unui tarif de 3 120,20 lei/Gcal. Majorarea propusă este de 827,2 lei pentru fiecare gigacalorie, ceea ce înseamnă o creștere de aproximativ 36% față de nivelul actual.

Pentru anul 2026, „Antermo” estimează venituri reglementate de aproximativ 2,05 milioane de lei, sumă care acoperă integral cheltuielile planificate, fără includerea profitului. Cele mai mari cheltuieli sunt generate de achiziția gazelor naturale, consumul de energie electrică și costurile operaționale necesare funcționării sistemului de termoficare. În calcule nu sunt prevăzute investiții amortizate, recuperarea pierderilor supranormative sau marjă de profit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!