Prețul petrolului este în scădere în așteptarea anunțului privind rata dobânzii în SUA

19 Apr. 2023, 11:34
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Apr. 2023, 11:34 // Actual //  bani.md

Petrolul țițeiul Brent a scăzut miercuri cu 0,4%, la 84,42 dolari pe baril, iar cotația țițeiul american WTI s-a depreciat cu un procent similar, la 80,53 dolari pe baril, în așteptarea anunțului Fed privind creșterea ratelor dobânzilor.

Banca centrală a SUA are în plan probabil încă o creștere a dobânzii pentru a lupta împotriva inflației, a declarat marți președintele Fed din Atlanta, Raphael Bostic, citat de Reuters.

Piețele se așteaptă ca Fed să majoreze ratele dobânzilor cu 25 de puncte de bază la reuniunea sa din luna mai.

În Europa, oficialii Băncii Centrale Europene se tem și de inflație și sugerează că ratele dobânzilor trebuie să crească în continuare.

Între timp, economia principalului importator de țiței, China, a crescut cu 4,5% mai rapid decât se aștepta în primul trimestru, în timp ce producția de rafinărie de petrol a țării a crescut la niveluri record în martie.

“Piața a fost nerăbdătoare cu privire la impactul pe care redeschiderea Chinei l-a avut asupra cererii. Faptul că economia sa crește în cel mai rapid ritm dintr-un an ar trebui să fie de bun augur pentru cererea din următoarele luni”, au declarat analiștii ANZ Research, Brian Martin și Daniel Hynes.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Ian. 2026, 13:43
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
01 Ian. 2026, 13:43 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a constatat existența unei practici comerciale înșelătoare la o unitate de schimb valutar a BC „Victoriabank” SA, în urma unui control inopinat privind respectarea obligațiilor de informare corectă a consumatorilor.

Constatările au stat la baza unei Hotărâri din 11 noiembrie 2025, care a fost menținută de Consiliul de Administrație al CNPF în ședința din 30 decembrie 2025, după respingerea cererii prealabile depuse de bancă. Controlul a vizat modul de afișare a cursurilor de schimb valutar pe panourile de reclamă.

Potrivit CNPF, pentru valuta românească (RON), cursurile de cumpărare și vânzare erau afișate fără separarea clară a numărului întreg de zecimale, spre deosebire de celelalte valute, situație calificată drept omisiune înșelătoare, susceptibilă de a induce în eroare consumatorii.

Autoritatea subliniază că remedierea ulterioară a neconformității și lipsa unui impact major nu înlătură răspunderea pentru încălcarea legislației privind protecția consumatorilor, motiv pentru care măsurile dispuse au fost menținute.

 În perioada 18–24 septembrie 2025, CNPF a efectuat controale inopinate la 48 de unități de schimb valutar din mai multe raioane și municipii ale țării, depistând abateri la șapte unități, inclusiv neconcordanțe între cursurile afișate și cele aplicate, precum și lipsa delimitării clare a zecimalelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII