Prețurile au sărit în aer în Argentina! Manevra prin care ministrul Economiei încearcă să reducă inflația

14 Iul. 2024, 17:48
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Iul. 2024, 17:48 // Actual //  bani.md

Luis Caputo, ministrul argentinian al Economiei, a declarat că Argentina va înceta să-şi extindă masa monetară, ca parte a campaniei guvernamentale de combatere a inflaţiei. Această decizie va intra în vigoare de luni, 15 iulie.

Luis Caputo: „De acum încolo volumul de bani rămâne acelaşi sau se reduce, dacă banca centrală (BCRA) vinde dolari. Dacă BCRA cumpără dolari pe MULC (piaţa oficială de schimb valutar – n. red.), emisiunea de peso echivalentă va fi sterilizată cu vânzarea de echivalent dolari pe piaţa cash cu lichiditate (CCL)”, conform News.ro.

Acest anunț vine după ce datele oficiale publicate vineri au arătat că o serie de cinci luni de încetinire a inflaţiei s-a încheiat în iunie, când inflaţia de 4,6% a fost mai mare decât în ​​mai (4,2%). În decembrie 2023, inflația în Argentina a fost de 25,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Feb. 2026, 17:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Feb. 2026, 17:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

CFM nu este și nu va fi pasibilă privatizării, chiar și după separarea activităților și crearea noilor companii pentru transportul de pasageri și marfă, a declarat directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.

Potrivit șefului APP, în urma reorganizării, societățile pe acțiuni nou create vor avea capital de stat în proporție de 100%, iar pentru acest lucru urmează să fie modificată anexa la lege. „CFM rămâne o întreprindere nepasibilă privatizării. La această etapă, societatea pe acțiuni este cu capital integral de stat”, a precizat directorul APP.

În același timp, Roman Cojuhari a subliniat că întreprinderea feroviară a intrat pe o traiectorie de stabilizare financiară, ca urmare a măsurilor de eficientizare aplicate de managementul companiei în anul 2025. Aceste acțiuni au dus la oprirea creșterii anuale a datoriilor și la începerea achitării acestora, după o perioadă îndelungată în care obligațiile financiare se acumulau constant.

„Dacă comparăm sfârșitul anului 2025 cu sfârșitul anului 2024, vedem că datoriile totale ale întreprinderii au început deja să scadă. Este un lucru important, iar explicațiile detaliate țin de conducerea Căii Ferate”, a declarat șeful Agenției Proprietății Publice.

În prezent, datoriile totale ale CFM se ridică la circa 450 de milioane de lei, însă acestea au fost reduse cu peste 15% față de anul 2024. Potrivit lui Cojuhari, această evoluție pozitivă se reflectă și în rezultatul financiar, care este mai bun decât cel înregistrat în anul precedent.

Ultimele date arată că pierderile CFM s-au cifrat la 152,4 milioane de lei în șase luni ale lui 2025, față de 156,1 milioane de lei în semestrul similar al anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!