Primul producător de vinuri certificate ecologic din Moldova începe promovarea la export

30 Ian. 2023, 11:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
30 Ian. 2023, 11:53 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Primul dintre producătorii moldoveni de vinuri certificate ecologic face deja pași fermi de promovare a acestui produs, în special la export. Este vorba despre vinurile „Equinox”, brand fondat de Constantin Stratan.

Vinurile de marca „Equinox” sunt produse din start, mai exact din 2004, de la prima recoltă de struguri, conform tehnologiilor și tradițiilor europene, în timp ce standardelor sovietice de vinificație le mai revenea pe atunci o pondere dominantă în Republica Moldova.

Poziționate de la bun început pe segmentul de calitate premium, vinurile „Equinox” sunt deja înalt apreciate de consumatori și comercianți din Brazilia, Canada, Germania, Japonia, Olanda, Polonia, România și Suedia.

Totuși, cele mai promițătoare sub aspectul volumelor, dar și al durabilității par a fi parteneriatele, trei la număr în acest moment, cu importatori din Germania. Contactele cu unii dintre aceștia au fost stabilite la diferite ediții ale expoziției internaționale de produse ecologice – Biofach, desfășurată la Nürnberg, Germania, și la care antreprenorul moldovean a participat inclusiv grație suportului financiar din partea Programului „Farmer-to-Farmer”.

Constantin Stratan deține în prezent o suprafață de vie de 5,5 ha aflată în rod și încă 1,5 ha plantate în primăvara anului trecut, dar și o capacitate anuală de producere a cel mult 28 de mii de sticle de vin ecologic.

Constantin Stratan produce în prezent nouă tipuri de vin certificat ecologic, roșu și alb, inclusiv trei din câte un singur soi de struguri și șase cupaje. Producția „Equinox” este comercializată în volume aproximativ egale pe piața autohtonă și la export, iar prețul unei sticle de vin variază între 5 și 16 euro.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!