Recean, despre banii SUA pentru proiectele energetice: Vom continua colaborarea, dar trebuie ajustări

05 Mart. 2025, 11:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Mart. 2025, 11:57 // Actual //  Ursu Victor

Premierul Dorin Recean a dat asigurări că proiectele strategice din sectorul energetic, finanțate de Statele Unite, vor continua, chiar dacă ar putea exista ajustări în urma declarațiilor recente ale fostului președinte american Donald Trump privind utilizarea fondurilor externe.

Întrebat dacă există un pericol real ca unele finanțări să fie stopate și ce soluții are Guvernul în acest context, Recean a subliniat că Republica Moldova colaborează strâns cu SUA și caută alternative pentru a asigura continuitatea proiectelor.

„Acesta este un program extins de colaborare cu Statele Unite, iar noi avem ferma convingere că vom continua. Este evident că anumite ajustări pot fi implementate. Guvernul deja a identificat mai multe oportunități pentru ca proiectele din domeniul energetic, care sunt strategice pentru stat, să fie continuate, dar și pentru alte inițiative din cultură, mass-media, lupta împotriva dezinformării și altele”, a declarat premierul.

Recean a menționat că instituțiile responsabile de politica externă lucrează pentru a se asigura că prioritățile Republicii Moldova sunt luate în considerare la Casa Albă. De asemenea, acesta a reiterat că Moldova trebuie să fie pregătită pentru eventuale ajustări, dar a insistat că relațiile cu SUA vor rămâne solide, iar programele de cooperare cu Guvernul american vor continua.

Declarațiile vin în contextul în care Donald Trump a sugerat, pentru a doua oară, că ar putea reconsidera modul în care SUA utilizează fondurile destinate partenerilor internaționali, inclusiv Republicii Moldova.

Patru proiecte, cu o valoare cumulată de peste 200 de milioane de dolari, sunt afectate de suspendarea sprijinului acordat de Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2025, 10:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Soroceanu Olga
20 Aug. 2025, 10:48 // Actual //  Soroceanu Olga

În pragul alegerilor parlamentare din 2025, spațiul informațional al Republicii Moldova devine tot mai tensionat, iar influența rețelelor sociale crește semnificativ. Declarația a fost făcut de Petru Macovei, directorul Asociației Presei Independente, într-un interviu pentru grupul de presă REALITATEA.

[bzplayer mp4=”https://youtu.be/esRcdRfA-gw?si=ElfSL-r934DEGub_” youtube=”https://youtu.be/esRcdRfA-gw?si=ElfSL-r934DEGub_” muted=”false” thumbnails=”true”]

 

Potrivit expertului, manipularea opiniei publice prin intermediul Telegram, TikTok și al influencerilor devine tot mai vizibilă, iar provocarea majoră pentru societate este lipsa de gândire critică și de educație media.

„Ca de obicei, înainte de alegeri, situația din spațiul informațional devine mai tensionată, pentru că există încercări ale unor forțe politice de a influența piața media”, afirmă Macovei.

Acesta subliniază că în prezent manipularea are loc mai mult prin rețele sociale și platforme online decât prin canalele media tradiționale.

„Consiliul Audiovizualului își face bine treaba, dar internetul și rețelele sociale nu sunt reglementate, iar orice tentativă de reglementare întâmpină o opoziție puternică”, adaugă el.

Macovei atrage atenția asupra rolului sporit al platformelor Telegram și TikTok. În ceea ce privește mesajele de propagandă, expertul menționează narațiunile repetate privind „militarizarea țării” și presupusa intenție de implicare a Moldovei în războiul din Ucraina împotriva Rusiei.

De asemenea, persistă miturile vechi despre „străinii care ar cumpăra terenurile moldovenești”, vehiculate la fiecare campanie electorală din ultimii ani.

Macovei afirmă că aproximativ 85% din campaniile de dezinformare sunt coordonate:

„Un narativ apare inițial pe un site anonim, este preluat de mass-media tradițională și amplificat de influenceri, ajungând astfel la sute de mii sau chiar milioane de oameni.”

Potrivit directorului API, cea mai mare problemă rămâne respingerea informațiilor verificate de către cetățeni:

„Oamenii preferă să trăiască în propriul lor balon informațional și refuză realitatea, ceea ce îngreunează lupta împotriva dezinformării.”

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII