Rectificare bugetară: Milioane tăiate de la Sănătate și fonduri suplimentare pentru Securitate și Infrastructură

20 Nov. 2024, 10:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Nov. 2024, 10:40 // Actual //  Ursu Victor

Astăzi, Guvernul a examinat rectificarea bugetară pentru anul în curs, care prevede reduceri semnificative ale alocațiilor pentru domenii esențiale precum Sănătatea și Protecția Socială, cu un total de 768 de milioane de lei. În schimb, bugetele unor ministere vor beneficia de majorări:

– Ministerul Afacerilor Interne: +153,6 milioane de lei
– Ministerul Economiei: +88 de milioane de lei
– Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: +303,5 milioane de lei

Conform documentului, veniturile sub formă de granturi vor scădea cu 41,5 milioane de lei, însă Guvernul intenționează să compenseze această pierdere prin creșterea împrumuturilor externe, care vor fi majorate cu aproape 629 de milioane de lei.

Propunerea de rectificare bugetară vine într-un context economic complicat, iar redistribuirea fondurilor reflectă priorități strategice ale Executivului, inclusiv investițiile în infrastructură și securitate. Cu toate acestea, reducerea finanțării pentru Sănătate și Protecție Socială ar putea genera controverse, având în vedere impactul asupra categoriilor vulnerabile ale populației.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Feb. 2026, 13:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Feb. 2026, 13:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, afirmă că concernul rus Gazprom a înaintat în 2020 o propunere privind reglementarea datoriilor legate de livrările de gaze, însă Guvernul Republicii Moldova a respins inițiativa. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Realitatea te privește” de la RLive.

Potrivit lui Ceban, adresarea a venit din partea Gazprom, care a văzut o oportunitate de a propune un acord de reglementare a datoriilor. Șeful Moldovagaz a subliniat însă că nu a fost vorba explicit despre cedarea unor active concrete în acel moment, deși astfel de discuții au existat în trecut.

„Da, adresarea a fost din partea Gazprom-ului, dar atunci Guvernul a refuzat”, a declarat Ceban.

El a explicat că, de-a lungul anilor, inclusiv în anii ’90 și la începutul anilor 2000, au existat diferite discuții privind posibile interese ale Gazprom în sectorul termoenergetic și în alte obiective energetice din Republica Moldova. Totuși, potrivit lui, Guvernul nu a acceptat niciodată astfel de propuneri și nu a semnat documente în acest sens.

Ceban a insistat că datoria pentru gaz este una comercială, nu guvernamentală. „Gazprom livrează gaze către MoldovaGaz în baza unui contract comercial. Datoria nu era a Guvernului. Guvernul niciodată nu a asumat nicio datorie”, a spus el.

Șeful Moldovagaz a amintit că singurul moment când s-a operat un schimb de active contra datorii a fost la crearea MoldovaGaz, subliniind că ulterior această abordare nu a mai fost acceptată.

În anul 2023 Chișinăul a făcut un audit al datoriilor către Gazprom. Potrivit rezultatelor auditului, făcute publice în data de 6 septembrie, datoria Moldovagaz față de Gazprom, la sfârșitul lunii martie 2022, constituiau 709 milioane de dolari, însă pentru 276 milioane de dolari nu există documente confirmative, iar 400 de milioane de dolari din datorie nu este executabilă.

Chișinăul din totalul datoriei cerute de 709 milioane de Gazprom, declara că este dispus să achite 8,6 milioane de dolari. Rezultatul auditului nu a fost acceptat de către acționarul majoritar Gazprom.