Republica Moldova intră în liga mondială a greilor în combaterea banilor ilegali

25 Sept. 2024, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Sept. 2024, 09:45 // Actual //  bani.md

Serviciul Fiscal de Stat a anunțat că, începând cu 20 septembrie 2024, Republica Moldova a fost autorizată să participe la schimburi reciproce de date privind conturile financiare. Această decizie a fost luată în urma publicării Raportului privind confidențialitatea și securitatea datelor de către Forumul Global al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

Schimbul automat de informații financiare reprezintă un instrument important în lupta împotriva economiei subterane, a fluxurilor ilegale de capital și a evaziunii fiscale, oferind totodată o sursă suplimentară de venituri pentru bugetul de stat.

În conformitate cu Legea nr. 69/2023, instituțiile financiare din Moldova vor transmite anual informațiile necesare, până la 31 mai a fiecărui an, prin intermediul Sistemului Informațional al Serviciului Fiscal de Stat. Decizia vine după ce Moldova a fost evaluată în perioada 21-23 mai 2024 de către Forumul Global al OCDE în privința confidențialității și securității datelor, ca parte a angajamentului său de implementare a standardului internațional AEOI (schimb automat de informații).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

14 Feb. 2026, 12:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Feb. 2026, 12:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Vamal anunță că, în urma controalelor ulterioare finalizate în perioada 19 ianuarie – 13 februarie 2026, au fost identificate obligații vamale suplimentare în valoare totală de 3,342 milioane de lei, sumă care urmează să fie încasată la bugetul de stat.

Potrivit instituției, verificările au scos la iveală mai multe tipuri de încălcări ale legislației vamale. Printre cele mai frecvente nereguli se numără beneficierea neîntemeiată de tratament tarifar preferențial sau favorabil, neincluderea tuturor elementelor constitutive în valoarea în vamă a mărfurilor, precum și nerespectarea destinației finale pentru bunurile importate cu facilități fiscale și vamale.

De asemenea, inspectorii au depistat cazuri de încadrare tarifară eronată a mărfurilor importate, situații în care a fost aplicat un cuantum redus al taxelor vamale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!