Rusia riscă să piardă 27 de avioane de pasageri! Egiptul amenință că le confiscă

16 Ian. 2024, 13:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Ian. 2024, 13:23 // Actual //  bani.md

Egiptul a emis o amenințare la adresa Moscovei, că va confisca 27 de avioane rusești, solicitând explicit companiilor aeriene Aeroflot și Rossiya să evite zborurile în țară cu aceste aeronave. Agenția Federală de Transport Aerian a transmis o notificare oficială cu privire la riscul de arestare a acestor avioane, scriepublicația rusă Izvestia.

În detaliu, Aeroflot a fost sfătuit să nu opereze în Republica Arabă Egipt cu zece aeronave Airbus A320, patru A321, un A350 și nouă Boeing 777-300ER. De asemenea, Rossiya a fost avertizată să nu zboare cu trei Boeing 737-800. Avertismentul a fost emis în urma informațiilor primite de autoritățile de reglementare a industriei aviatice, care indicau riscul ca aceste avioane să fie confiscate pe aeroporturile egiptene.

Avioanele vizate fac parte din flota Societății de Leasing de Transport de Stat (STLC). Anterior, Curtea Supremă din Irlanda a încercat să dispună sechestrul a 37 de aeronave ale acestei societăți încă din anul trecut. În plus față de cele 27 menționate, alte zece aeronave deținute de S7, Aurora și Yamal, care nu efectuează zboruri în Egipt, sunt, de asemenea, în vizorul autorităților.

Este important de menționat că aceste acțiuni vin pe fondul unor tensiuni legale și financiare la nivel internațional și reflectă complexitatea situației actuale din domeniul aviatic.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Aug. 2025, 12:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Aug. 2025, 12:55 // Actual //  bani.md

Peste 2.500 de cetățeni ai Republicii Moldova s-au înregistrat pentru a vota prin corespondență la alegerile parlamentare din 28 septembrie. Datele au fost prezentate de Comisia Electorală Centrală, după ce joi, 14 august, a expirat termenul-limită pentru înregistrare.

Astfel, numărul total al persoanelor înregistrate este de 2.606. Cei mai mulți solicitanți, 1.399 la număr, sunt din Statele Unite ale Americii. Top-ul este urmat de Canada, unde 682 de cetățeni s-au înregistrat.
Urmează Suedia, cu 166 de înregistrări, Finlanda – 121, Norvegia – 109, Australia – 57, Islanda – 38, Japonia – 14, Republica Correa – 13 și Noua Zeelandă cu 7 înregistrări.

Conform procedurii, CEC urmează să desfășoare etapa de verificare și confirmare a cererilor de înregistrare pentru votul prin corespondență, prin verificarea identității alegătorilor înregistrați.

„Această procedură este efectuată pe baza comparării/potrivirii semnalmentelor faciale de pe fotografia atașată de alegător cu poza de pe actul de identitate din fotografia atașată și cu cea mai recentă fotografie a alegătorului din Registrul de stat al populației.
În procesul de verificare a identității, organul electoral poate să notifice alegătorul să actualizeze parțial sau în întregime datele, pentru a face posibilă identificarea. Actualizarea datelor poate fi efectuată cel târziu cu 30 de zile înainte de ziua alegerilor. Despre rezultatul verificării, alegătorul va fi notificat prin mesaj expediat la adresa electronică indicată, cu explicarea, după caz, a condițiilor ce nu au făcut posibilă identificarea”, informează autoritatea.

La scrutinul din 2024, 1986 de alegători s-au înregistrat pentru a vota prin corespondență. Metoda alternativă a fost posibilă doar în Statele Unite ale Americii, Canada, Norvegia, Islanda și Finlanda.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII