Rutina matinală a miliardarului Richard Branson. Nu este pentru cei slabi de inimă

22 Iun. 2024, 10:16
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
22 Iun. 2024, 10:16 // Oameni şi Idei //  bani.md

Fondatorul miliardar al Virgin Group, Sir Richard Branson, are o rutină matinală extrem de activă și consecventă, cu o oră de trezire care nu este pentru cei slabi de inimă – sau pentru „bufnițe”.

Miliardarul, care împlinește 74 de ani în iulie, programează meciuri de tenis înainte de răsărit și băi de gheață înainte de micul dejun. El își maximizează timpul pentru a se asigura că zilele sale se desfășoară fără probleme – și dacă credeți că se trezește și pornește la drum fără un plan, mai gândiți-vă o dată.

Deși programul său depinde în cele din urmă de locul în care se află. Branson locuiește pe Insula Necker din Insulele Virgine Britanice. (Deține și o insulă soră, Moskito Island).

„Dacă sunt acasă pe Necker Island, voi fi aproape întotdeauna pe terenul de tenis la ora 6:15 a.m., jucând tenis simplu”, spune Branson pentru Entrepreneur. „Apoi voi sări într-o baie de gheață timp de cinci minute, doar ca să mă trezesc”.

Apoi este timpul pentru un mic dejun sănătos cu salată de fructe și muesli și câteva ore de muncă înainte de a merge la sală pentru 30 de minute. Și toate acestea se întâmplă înainte de prânz.

De două ori pe săptămână, face și o plimbare cu bicicleta.

A fi activ nu se limitează doar la dimineți. Seara, dacă este destul de vânt, septuagenarul va merge să navigheze înainte de a juca din nou tenis.

„Cred că morala acestei povești este pur și simplu că fitness-ul este extrem de important pentru noi toți”, spune Branson. „Pot conduce Virgin Group în timp ce găsesc destul de mult timp pentru a rămâne foarte în formă și sănătos. Și apoi ziua se extinde pentru că rămân în formă și sănătos.”

„Pentru a mă bucura cu adevărat de viața mea, trebuie să am grijă de mine”, adaugă el.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 17:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
17 Nov. 2025, 17:54 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Dolarul american, considerat mult timp coloana vertebrală a finanțelor globale, își pierde treptat dominanța. Potrivit datelor Fondului Monetar Internațional (FMI), ponderea dolarului în rezervele valutare globale a scăzut la puțin peste 56% la mijlocul anului 2025, cel mai scăzut nivel în ultimele decenii, după ce la începutul secolului depășea 70%.

Experții Best Brokers subliniază că această scădere nu înseamnă că dolarul se prăbușește, ci reflectă o diversificare tot mai accentuată a rezervelor băncilor centrale. În ultimele decenii, băncile au adăugat euro, yen, aur și alte monede pentru a-și diminua riscurile, pe fondul tensiunilor geopolitice și a sancțiunilor americane care au demonstrat cât de mult poate fi folosit dolarul ca instrument politic și economic.

În paralel, alte monede și-au consolidat poziția: euro a crescut de la 18% la peste 21%, iar lira sterlină a ajuns la 4,8% din rezervele globale. Monedele netradiționale, inclusiv yuanul chinezesc, dolarul canadian și australian, au ajuns la o pondere de 22,5% în 2025, dublu față de 2000, semnalând o tendință clară de diversificare.

Factorii principali care au influențat scăderea dolarului includ criza financiară globală din 2008, pandemia de COVID-19, războiul din Ucraina și retorica de dedolarizare promovată de unele țări emergente. Experții Bitfinex și Noelle Acheson, autoarea cărții „Crypto Is Macro Now”, susțin că investitorii și băncile centrale devin mai precauți și caută alternative mai stabile pentru rezervele lor.

Deși dolarul își menține poziția dominantă, analistii avertizează că această scădere discretă, dar constantă, poate marca începutul unei reconfigurări a sistemului financiar global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII