Sărăcia se retrage, dar nu dispare: peste un moldovean din zece va trăi sub pragul sărăciei și în 2027

04 Nov. 2025, 12:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Nov. 2025, 12:44 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova ar putea înregistra o scădere semnificativă a nivelului sărăciei în următorii doi ani, potrivit noii prognoze economice publicate de Banca Mondială. Instituția estimează că, datorită reformelor structurale, creșterii salariilor reale și sprijinului fiscal acordat populației, rata sărăciei va coborî de la 18,1% în 2024 la 12,4% în 2027.

Raportul notează că această reducere este susținută de creșterea veniturilor reale disponibile, scăderea treptată a prețurilor și măsuri guvernamentale orientate spre protejarea grupurilor vulnerabile. „Moldova beneficiază de o combinație de factori pozitivi – stabilizarea inflației, redresarea consumului privat și absorbția fondurilor europene – care contribuie direct la îmbunătățirea nivelului de trai”, se arată în analiza instituției.

Conform metodologiei Băncii Mondiale, sărăcia este măsurată la pragul de 8,3 dolari pe zi (paritatea puterii de cumpărare, 2021) – corespunzător standardului pentru țările cu venituri medii-superioare. Astfel, rata sărăciei ar urma să scadă de la 18,1% în 2024 la 15,5% în 2025, apoi la 14% în 2026 și 12,4% în 2027.

Totodată, Banca Mondială estimează că economia Moldovei va crește cu 2,7% în 2026 și 3,8% în 2027, impulsionată de investiții, consum și absorbția fondurilor europene. Reforme aliniate la standardele Uniunii Europene – în special în agricultură și sectorul serviciilor – vor contribui la crearea de locuri de muncă stabile și la reducerea inegalităților sociale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

13 Apr. 2026, 14:27
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Apr. 2026, 14:27 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Statul vrea să vândă pachetul minoritar de acțiuni pe care îl deține la Moldindconbank, potrivit unui proiect de hotărâre elaborat de Agenția Proprietății Publice și expus consultărilor publice.

Participația este una mică – 2 472 de acțiuni, ceea ce reprezintă doar 0,05% din capitalul băncii. Capitalul social al Moldindconbank ajunge la aproximativ 496,8 milioane de lei, iar valoarea nominală a unei acțiuni este de 100 de lei, se indică în document.

În nota informativă se precizează că această cotă nu oferă statului nicio influență reală asupra activității instituției financiare, fiind descrisă drept o participație „ultra-minoritară”. În aceste condiții, APP propune ca acțiunile să fie vândute pe piața reglementată.

Această metodă este considerată cea mai potrivită, deoarece permite stabilirea unui preț corect în funcție de cerere și ofertă și asigură un proces transparent de tranzacționare. Totodată, vânzarea pe piața de capital oferă posibilitatea valorificării pachetului fără impunerea unor condiții suplimentare pentru investitori, având în vedere dimensiunea foarte redusă a participației.

Propunerea face parte din proiectul privind actualizarea listei bunurilor de stat supuse privatizării, în care au fost incluse Fabrica de sticlă din Chișinău, precum și Hotelul ”Zarea”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!