Scandal de milioane la Moldovagaz, dar Recean îl ține pe Ceban aproape

09 Iun. 2025, 16:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Iun. 2025, 16:46 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Fostul membru al Consiliului de Observatori al Moldovagaz, Sergiu Tofilat, denunță public un nou scandal de proporții în sectorul gazelor naturale, acuzând grave nereguli financiare tolerate la cel mai înalt nivel. Potrivit acestuia, filialele Moldovagaz ar fi achiziționat contoare prin intermediari, generând un prejudiciu de circa 33 de milioane de lei, constatat chiar de către Autoritatea Națională de Reglementare în Energetică (ANRE).

„Ceea ce este și mai grav e că, deși ANRE a constatat acest prejudiciu, nu a sesizat Procuratura sau alte autorități ale statului. Totul a fost mușamalizat în tăcere”, afirmă Tofilat într-o postare pe Facebook.

El acuză conducerea Moldovagaz că era la curent cu aceste practici, dar nu a întreprins nicio măsură pentru stoparea lor. Mai mult, Moldovagaz a contestat hotărârea ANRE în instanță și încearcă acum să paseze pierderile către consumatori, introducând cheltuielile nejustificate în tarif.

Situația capătă o dimensiune politică, după ce Premierul Dorin Recean a declarat public că Vadim Ceban va fi înlocuit din fruntea companiei. Cu toate acestea, în culise se pregătește numirea lui pentru un nou mandat, susține Tofilat.

Platforma civică Blocul „Împreună” cere excluderea lui Vadim Ceban din lista candidaților propuși la conducerea Moldovagaz și solicită Agenției Proprietății Publice (APP), în calitate de acționar, să sesizeze de urgență Procuratura pentru investigarea cazului.

„Nu putem tolera ca banii cetățenilor să fie deturnați prin scheme de intermediere, iar cei responsabili să fie recompensați cu funcții”, se arată în mesajul blocului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Sept. 2025, 17:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Sept. 2025, 17:53 // Actual //  Ursu Victor

Statele Unite și partenerii europeni discută un nou pachet de sancțiuni și tarife suplimentare împotriva Rusiei, cu obiectivul de a provoca un colaps economic ce ar putea forța Kremlinul să accepte negocieri de pace cu Ucraina. Anunțul a fost făcut de ministrul american al finanțelor, Scott Bessent, într-un interviu pentru NBC.

„Suntem pregătiți să intensificăm presiunea asupra Rusiei, dar avem nevoie ca partenerii noștri din Europa să ne urmeze exemplul”, a declarat Bessent. Oficialul a precizat că președintele Donald Trump și vicepreședintele J.D. Vance au discutat recent cu șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, care ulterior a abordat subiectul sancțiunilor și cu el.

„Acum asistăm la o cursă între cât timp va putea rezista armata ucraineană și cât timp va putea rezista economia rusă. Dacă SUA și UE vor introduce noi sancțiuni și tarife suplimentare pentru țările care cumpără petrol rusesc, economia Rusiei se va prăbuși complet și acest lucru îl va forța pe președintele Putin să vină la masa negocierilor”, a subliniat ministrul.

Bessent a anunțat, de asemenea, că luni va avea loc o întâlnire la Washington cu reprezentanți ai instituțiilor europene responsabile de sancțiuni, pentru a discuta măsuri comune de intensificare a presiunii economice asupra Moscovei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII