Se dau bani pentru fermieri. Agricultorii pot depune dosarele de finanțare

22 Oct. 2021, 14:28
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Oct. 2021, 14:28 // Actual //  bani.md

Agenția de Intervenție și Plăți în Agricultură anunța că agricultorii pot depune dosarele pentru finanțare până la 31 octombrie.

În anul 2021 se vor acorda subvenții post investiționale pentru următoarele activități: construcția de sere, crearea de plantații perene, achiziționarea de mașini agricole, dezvoltarea creșterii animalelor, introducerea agriculturii ecologice, promovarea produselor pe piață, dezvoltarea agroturismului rural.

Plata subvențiilor au fost reluate pe 10 septembrie, când s-au achitat 18,2 milioane de lei pentru 89 de cereri depuse pentru a subvenționa proiectelor post investiționale în 2020.

În aprilie anul curent, de la începutul anului 2021, suma de 734,6 milioane lei. La 1 ianuarie 2021, AIPA a analizat 5.586 cereri de subvenții post-investiții în valoare de circa 820 milioane lei, care, conform prevederilor cadrului de reglementare, au prioritate la analizarea și plata în anul precedent, dacă sursele din acest an au fost epuizate.

În anul 2021, conform Legii bugetului de stat, mărimea Fondului Național de Dezvoltare a Agriculturii și Zonelor Rurale este de 1,1 miliarde de lei.

Realitatea Live

12 Feb. 2026, 14:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Feb. 2026, 14:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova nu va putea construi, în viitorul apropiat, depozite subterane proprii pentru stocarea gazelor naturale, din cauza limitărilor geologice și a costurilor uriașe ale unui astfel de proiect. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat că investițiile necesare ar ajunge la circa 16 miliarde de dolari, o sumă pe care autoritățile o consideră prohibitivă în actualul context, scrie moldova1.

„Nu avem foste depozite sau zăcăminte de gaze deja epuizate în care am putea injecta și n-avem nici mine de sare, pentru că aceste depozite subterane se construiesc în anumite structuri geologice. (…) investițiile pentru un astfel de depozit subteran s-ar ridica la vreo 16 miliarde de dolari. Deci, sunt niște costuri foarte mari”, a declarat Junghietu la emisiunea „ÎN CONTEXT” de la Moldova 1, ediția din 11 februarie.

În lipsa unor capacități interne, rezervele strategice ale țării sunt păstrate în depozite din statele vecine, pe baza unor înțelegeri de cooperare. Ministrul a precizat că autoritățile de la Kiev au reiterat garanțiile privind siguranța stocurilor, iar decizia luată anul trecut a fost de a împărți rezervele în două: 45% în Ucraina și peste 55% în România.

Totodată, Junghietu a menționat că Republica Moldova deține 22,6 milioane de metri cubi de gaze stocate în Ucraina.

Pe fundalul scăderii prețurilor de achiziție, autoritățile indică și o ieftinire a costului gazelor în 2026. Estimările arată un preț mediu anual de aproximativ 404 euro/1.000 m³ (circa 38 euro/MWh), cu aproape 17% mai mic față de anul precedent, evoluție care a permis reducerea tarifelor pentru populație.

Conform deciziei ANRE, tariful final pentru consumatorii casnici a fost stabilit la 14,42 lei/m³, față de 16,74 lei/m³, tarif aplicat până la 3 februarie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!