Soluția ingenioasă a ungurilor la interdicțiile lui Zelenski: Petrolul rusesc redenumit „Mol”

12 Sept. 2024, 11:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Sept. 2024, 11:55 // Actual //  bani.md

Compania ungară Mol a găsit o soluție ingenioasă pentru a contorna interdicțiile impuse de președintele ucrainean Volodimir Zelenski privind importurile de petrol rusesc. Începând cu 9 septembrie, Mol va prelua cantitățile de țiței din Rusia la granița dintre Belarus și Ucraina, conform unui anunț făcut de grupul ungar după închiderea bursei.

Acordurile recente cu furnizorii de petrol și operatorii de conducte asigură în continuare livrarea țițeiului din Rusia prin secțiunea ucraineană a conductei „Drujba” către Ungaria și Slovacia. Directorul executiv al afacerilor de procesare-en-gros al grupului Mol, Gabriel Szabó, a descris acest „acord sustenabil” ca un „rezultat remarcabil” care contribuie la securitatea aprovizionării ambelor state prin asigurarea celei mai eficiente și fiabile procesări a țițeiului, potrivit Rador Radio România.

Noua procedură respectă toate restricțiile și reglementările impuse de Uniunea Europeană și Ucraina. De la sfârșitul lunii iunie, președintele Zelenski a interzis tranzitul produselor petroliere ale companiei Lukoil din Rusia, anterior principalul furnizor de petrol al Grupului Mol, prin teritoriul ucrainean. În ciuda acestei interdicții, comenzile Grupului Mol au fost îndeplinite, iar transporturile pe teritoriul Ucrainei se desfășoară acum sub denumirea de „Mol”.

Este de menționat că, în ciuda interdicțiilor, alte rafinării din UE, precum cele din Budapesta și Bratislava, continuă să achiziționeze petrol rusesc, în contextul în care prețul acestuia a crescut brusc și a depășit prețul petrolului de referință Brent. Acest lucru reflectă o schimbare semnificativă în peisajul comercial al petrolului în Europa, pe fondul războiului din Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 17:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Ian. 2026, 17:32 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexei Taran, a comentat inițiativa legislativă care prevede reducerea și plafonarea salariilor în instituțiile de reglementare, afirmând că ANRE și-a exprimat deja poziția oficială prin avizul transmis Parlamentului, iar instituția așteaptă evoluția proiectului de lege.

„Agenția și-a expus părerea prin avizul la acest proiect de lege. La moment nu pot comenta mai mult. Așteptăm să vedem evoluția acestui proiect”, a declarat Alexei Taran.

Șeful ANRE a subliniat că agenția este o instituție independentă din punct de vedere financiar și decizional, iar sistemul de salarizare este construit pe principii aplicate la nivel internațional în domeniul reglementării.

„Nivelul de salarizare corespunde principiilor generale pentru acest tip de activitate și pentru aceste instituții. Salariile din reglementare se raportează la nivelul industriei pe care o reglementează și la salariile pentru funcții similare din aceeași industrie”, a explicat Taran.

Potrivit acestuia, acest principiu nu este specific doar Republicii Moldova, ci este utilizat pe scară largă în Europa și în alte state, inclusiv în țări cu care ANRE colaborează în cadrul rețelelor internaționale ale autorităților de reglementare.

„Aceste principii sunt implementate și respectate nu doar în Europa, ci și în alte țări cu care colaborăm. Ele sunt standarde recunoscute pentru autoritățile de reglementare”, a precizat directorul ANRE.

Între timp, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a anunțat că o inițiativă legislativă privind plafonarea salariilor în organismele de reglementare a fost deja înregistrată în Parlament și urmează să fie adoptată.

„Vorbim despre stabilirea unui plafon salarial – de până la cinci sau șapte ori salariul mediu pe economie. Nu mulți oameni beneficiază de asemenea salarii, vorbim de câteva zeci de persoane, dar este o chestiune de principiu și de justiție socială”, a declarat Gavriliță.

Proiectul de lege vizează instituții precum ANRE, CNPF și alte autorități de reglementare.

În prezent, salariile directorilor ANRE se ridică la circa 100 de mii de lei.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!