Soros despre motivul pentru care Europa este dependentă de gazele Rusiei: ”Făcuse acorduri speciale cu Moscova”

25 Mai 2022, 14:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Mai 2022, 14:23 // Actual //  bani.md

Miliardarul și filantropul George Soros susține că vina pentru dependența de gaze ruse a Europei este din cauza „acordurilor speciale” ale fostului cancelar german Angela Merkel cu Moscova.

„Dependența Europei de combustibilii fosili ruși rămâne excesivă, în mare parte din cauza politicilor mercantiliste duse de fostul cancelar Angela Merkel”, a afirmat George Soros, la Forumul Economic Mondial de la Davos, Elveția, arată Politico.

Miliardarul a mai precizat că Merkel ”făcuse acorduri speciale cu Rusia pentru furnizarea de gaze și făcuse din China cea mai mare piață de export a Germaniei”.

Soros l-a lăudat în mod repetat pe premierul Italiei care a fost „mai curajos, deși dependența de gaz a Italiei este aproape la fel de mare ca cea a Germaniei”.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

 

Realitatea Live

20 Ian. 2026, 10:37
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Ian. 2026, 10:37 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Consiliul Concurenței a aprobat Regulamentul privind ajutoarele de stat în favoarea entităților din sectorul financiar, document care stabilește cadrul de acordare, evaluare și monitorizare a sprijinului de stat destinat instituțiilor financiare din Republica Moldova. Hotărârea a fost adoptată în temeiul legislației naționale privind ajutorul de stat și concurența și în contextul alinierii la normele Uniunii Europene.

Regulamentul transpune un set amplu de Comunicări ale Comisiei Europene privind sprijinul acordat sectorului financiar în perioade de criză, inclusiv regulile referitoare la recapitalizarea instituțiilor financiare, tratarea activelor depreciate, restabilirea viabilității băncilor și limitarea denaturărilor nejustificate ale concurenței. Documentul se bazează pe cadrul european aplicabil ajutoarelor de stat pentru sectorul bancar, utilizat în UE începând cu criza financiară globală.

Totodată, Consiliul Concurenței precizează că notificările de ajutor de stat înregistrate înainte de intrarea în vigoare a hotărârii vor fi examinate conform criteriilor aplicabile la momentul notificării. Ajutoarele acordate fără autorizarea autorității de concurență, după publicarea hotărârii, vor fi evaluate în baza noului Regulament, în conformitate cu prevederile Legii privind ajutorul de stat.

În celelalte situații, măsurile de sprijin pentru entitățile din sectorul financiar vor fi analizate în baza actelor normative în vigoare la data primirii notificării sau la inițierea investigației.

Potrivit deciziei, Regulamentul își va înceta aplicabilitatea la data aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană, fiind conceput ca un instrument tranzitoriu de aliniere a politicilor naționale în domeniul ajutorului de stat la standardele europene.

Noul Regulament va intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!