Spînu spune de ce au redus rușii livrările de gaz: Au invocat probleme tehnice

01 Oct. 2022, 10:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Oct. 2022, 10:45 // Actual //  bani.md

De astăzi, 1 octombrie, Republica Moldova primește cu 30% mai puțin gaz din Federația Rusă.

Într-o conferință de presă, ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu susține că cei de la Gaprom au invocat o problemă tehnică, pe care noi nu o considerăm întemeiată.

„„Ei au făcut referință la o problemă tehnică, dar noi nu o considerăm argumentată. Incertitudinea în care operează Gazprom în această perioadă este foarte mare. Ieri, am fost anunțați despre continuarea livrărilor după ora 08.00 seara”, a punctat Spînu.”

Ministrul califică drept anormal comportamentul celor de la Gazprom. „Eu sper că cei de la Gazprom înțeleg că e în joc sănătatea oamenilor”.

Referindu-se la achizițiile de metan, Sînu a menționat că Moldova poate procura gaz din mai multe surse, dar la moment cel ai bun preț este cel oferit de Gazprom și care inclus în contractul pe care l-a semnat cu Moldovagaz.

Astăzi, 1 octombrie, Moldovagaz a confirmat că livrările de gaz sunt făcute în regim normal doar că în volum mai mic cu 30%.

 

Realitatea Live

25 Feb. 2026, 11:02
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Feb. 2026, 11:02 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Finanțelor nu susține, la această etapă, majorarea plafonului de 80 de mii de euro pentru achiziția imobilelor cu bani în numerar. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că măsura trebuie privită prin prisma interesului cetățenilor și a regulilor internaționale stricte privind prevenirea spălării banilor.

„Toată chestia trebuie făcută nu pentru piața imobiliară, ci pentru cetățeni. Problema cetățenilor o înțelegem foarte bine”, a afirmat ministrul.

Oficialul a recunoscut că există numeroase situații reale în care oamenii s-au trezit cu sume mari în numerar, inclusiv din cauza practicii salariilor „în plic”, care nu a fost întotdeauna alegerea angajaților. Totuși, el a subliniat că problema de fond nu este existența numerarului, ci justificarea provenienței banilor.

„Problema nu este în numerar, problema este în proveniența banilor. Principiile internaționale sunt foarte stricte”, a punctat Gavriliță.

Potrivit acestuia, legislația actuală a reprezentat deja o facilitate, prin simplificarea introducerii în sistem a unor sume mai mari de numerar față de pragul internațional uzual de 10.000 de euro. În aceste condiții, o nouă relaxare ar ridica riscuri.

Ministrul a avertizat că este dificil de făcut o diferență obiectivă între cetățenii de bună-credință, care au acumulat bani legal dar i-au ținut în afara sistemului, și persoanele implicate în evaziune sau activități ilicite.
„Nu putem să fim o țară civilizată în care să permitem pungi cu bani aduse la bancă fără ca asta să afecteze reputația noastră internațională”, a spus el.

În paralel, Ministerul Finanțelor și Banca Națională lucrează la strategia de incluziune financiară și analizează eventuale instrumente suplimentare de sprijin pentru cetățenii de bună-credință. Autoritățile dau însă asigurări că orice soluție va respecta standardele stricte de combatere a spălării banilor.

Gavriliță a transmis și un avertisment populației: păstrarea unor sume mari în numerar poate genera probleme în timp. „Sume mai mari de 10.000 de euro ținute în numerar vor crea probleme mai devreme sau mai târziu. Evitați aceste situații”, a recomandat ministrul.