SUA închid programul de refacere energetică din Ucraina, investiții de sute de milioane pierdute

01 Mart. 2025, 08:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mart. 2025, 08:49 // Actual //  Ursu Victor

Departamentul de Stat al Statelor Unite a decis să înceteze inițiativa Agenției pentru Dezvoltare Internațională (USAID) dedicată refacerii sistemului energetic al Ucrainei, afectat de atacurile masive ale armatei ruse. Programul, în care Washingtonul a investit sute de milioane de dolari, a fost închis în această săptămână, potrivit unui raport al NBC News, care citează doi angajați USAID din cadrul misiunii din Ucraina.

Unul dintre angajații USAID a declarat că această decizie reprezintă „un grav obstacol pentru capacitatea administrației Donald Trump de a negocia un acord de încetare a focului”. Mai mult, acesta a adăugat că măsura ar putea fi interpretată de Rusia ca un semnal că Washingtonul nu mai acordă prioritate Ucrainei și investițiilor făcute până acum.

Închiderea programului ar putea afecta semnificativ eforturile de reconstrucție a infrastructurii critice din Ucraina, care depinde de sprijin internațional pentru a face față pagubelor provocate de război. Decizia vine într-un moment sensibil, când Ucraina are nevoie de sprijin constant pentru a-și menține funcționalitatea sistemelor esențiale.

Realitatea Live

13 Feb. 2026, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Feb. 2026, 17:49 // Actual //  Ursu Victor

Un număr de 13.810 persoane cu domiciliul în regiunea transnistreană erau luate la evidență în anul 2025 pe malul drept al Nistrului în calitate de angajați oficiali, potrivit datelor Serviciului Fiscal de Stat.

Din total, 57,6% sunt bărbați (7.950 persoane), iar 42,4% femei (5.860 persoane), ceea ce indică o participare semnificativă a forței de muncă din regiune pe piața muncii controlată de autoritățile constituționale.

Distribuția geografică arată o concentrare majoră în municipiul Chișinău, unde activează peste 80% dintre acești salariați. Cei mai mulți provin din orașele Tiraspol, Bender, Slobozia și din localitățile din proximitatea acestora, care cumulează peste 54% din total.

Datele indică și un grad ridicat de formalizare a raporturilor de muncă. Aproximativ 93,85% dintre angajați activează în baza contractelor individuale de muncă, fapt ce confirmă caracterul legal și stabil al relațiilor de serviciu.

În ceea ce privește domeniile de activitate, lucrătorii din regiunea transnistreană sunt prezenți în special în comerțul cu amănuntul, transporturi, învățământul secundar general, construcții, industria de prelucrare, precum și în activități de asistență medicală și farmaceutică.

Potrivit Serviciului Fiscal de Stat, aceste evoluții confirmă un nivel avansat de integrare a locuitorilor din stânga Nistrului pe piața muncii de pe malul drept. Autoritățile subliniază că angajații beneficiază de relații de muncă sigure și legale, acces la toate tipurile de concedii și salarii competitive.

Prin participarea lor în sectoare-cheie ale economiei, locuitorii din regiunea transnistreană contribuie direct la dezvoltarea social-economică a Republicii Moldova, mai arată datele oficiale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!