Suma fabuloasă de care are nevoie Moldova pentru reabilitarea celor 6000 de km de drum – 7 miliarde de euro

28 Sept. 2023, 13:39
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Sept. 2023, 13:39 // Actual //  bani.md

Republica Moldova are nevoie de 7 miliarde de euro pentru reabilitarea celor 6000 de km de drum, potrivit declarației, din cadrul emisiunii RLive, ministrului Infrastructurii, Andrei Spînu.

Potrivit lui, Republica Moldova se împrumută de pe extern pentru reabilitarea drumului. „Ne împrumutăm pe 15-20 de ani la condiții foarte bune”.

”Resursele financiare de pe intern nu ne permit reabilitarea drumurilor. Anual se alocă 100 de milioane de lei pentru reabilitare. Este o sumă mică și ne-ar trebui cam 70 de ani ca să le reabilităm”, a punctat Spînu.

Un raport al Administrației de Stat a Drumurilor relevă că în anul 2022 circa 20,91% din drumurile naționale și 27,11% din cele regionale erau în stare foarte rea, iar în stare rea erau 23,86% din drumurile naționale și 25,91% din cele regionale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Cota drumurilor publice naționale din Republica Moldova în stare excelentă a crescut de aproape două ori anul trecut, arată Raportul privind implementarea Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2022.

Astfel în 2022 cota drumurilor publice naționale în stare excelentă a ajuns la 13,27%, în timp ce în 2021 cota lor era de 7,84%, iar în 2020 – de 6,57%.

Realitatea Live

19 Ian. 2026, 13:39
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
19 Ian. 2026, 13:39 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Tichetele de masă pe suport de hârtie vor fi înlocuite definitiv cu tichete electronice, potrivit modificărilor la Regulamentul privind modul de operare cu tichetele de masă, care urmează  a fi examinate și aprobate de Guvern în ședința de joi, 22 ianuarie. Măsura urmărește modernizarea sistemului, reducerea birocrației și adaptarea la noile tehnologii de plată.

Prevederile stabilesc că tichetele de masă vor fi acordate și utilizate exclusiv prin instrumente de plată electronice, termenul „card de plată” fiind înlocuit cu noțiunea mai largă de „instrument de plată”. Această schimbare permite utilizarea mai multor soluții moderne, inclusiv aplicații mobile și alte metode digitale de achitare, nu doar carduri fizice.

Autoritățile explică faptul că eliminarea tichetelor pe suport de hârtie va spori transparența, va reduce riscul de abuzuri și va simplifica evidența contabilă pentru angajatori și operatori. Totodată, sistemul electronic va permite o gestionare mai eficientă a sumelor și un control mai clar asupra modului în care sunt utilizate tichetele.

Documentul mai prevede modificarea legislației secundare cu privire la salariații care lucrează în schimburi mixte sau de noapte, stabilind reguli distincte de calcul al tichetelor în funcție de orele efectiv lucrate, precum și extinderea utilizării tichetelor de masă în format electronic, acestea putând fi folosite inclusiv pentru achitarea online a produselor alimentare.

Necesitatea acestor modificări este argumentată și de dimensiunea sistemului tichetelor de masă, care cuprinde peste 50 000 de salariați beneficiari și aproximativ 800 de companii angajatoare. Valoarea nominală medie a unui tichet este de circa 60 de lei, în limitele fiscale stabilite între 35 și 70 de lei pe zi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!