Gazul se scumpește cu 27,2%. Când va aproba ANRE noul tarif

21 Sept. 2022, 18:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Sept. 2022, 18:04 // Actual //  bani.md

Tariful la gaz pentru consumatorii casnici va constitui 29,26 de lei (cu TVA) cu 27,2% mai mult față de tariful actual. Proiectul de hotărâre urmează să fie aprobat de către ANRE, vineri, 23 septembrie.

Pentru consumatorii rețelelor de presiune înaltă tariful va constitui 27,185 de lei (cu TVA) pentru metrul cub, iar pentru consumatorii de presiune medie tariful va fi de 27,523 de lei pentru metrul cub.

Luni, 19 septembrie, Moldovagaz a depus o solicitare la ANRE prin care cerea un tarif de aproape 29,90 de lei pentru metrul cub.

Majorarea tarifului la gaz pentru populație survine urmare a prețului cu 29% mai mare de achiziție a metanului în luna septembrie, care constituie 1881 USD pentru mia de metri cubi.

 

Realitatea Live

18 Nov. 2025, 14:08
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Nov. 2025, 14:08 // Actual //  Grîu Tatiana

Diferența medie de salarizare între femei și bărbați în Uniunea Europeană rămâne de 12%, ceea ce simbolizează că, începând cu 17 noiembrie, când a fost marcată Ziua Egalității de Remunerație, femeile „muncesc fără plată” până la sfârșitul anului. Comisia Europeană atrage atenția că această inegalitate afectează atât veniturile curente, cât și pensiile femeilor, care încasează în medie cu peste 24% mai puțin decât bărbații.

Datele arată că aproximativ un sfert din decalaj este cauzat de concentrarea femeilor în sectoare slab plătite, precum sănătatea, educația sau asistența socială. În plus, femeile alocă mai mult timp activităților neplătite din gospodărie, ceea ce le limitează accesul la poziții bine remunerate și de conducere. Mai puțin de unul din zece directori executivi din UE este femeie.

Pentru a corecta aceste dezechilibre, UE a introdus Directiva privind transparența salarială, care va deveni obligatorie până în iunie 2026, obligând companiile să publice grilele de salarizare și să reducă diferențele când acestea depășesc 5%.

Comisarul european Roxana Mînzatu a subliniat că, deși s-au făcut progrese, femeile continuă să fie penalizate în carieră pentru maternitate și pentru activitățile de îngrijire a familiei. „Munca femeilor trebuie recunoscută și plătită corect. Economia Europei are nevoie de talentul și de prezența femeilor în toate domeniile”, a declarat Mînzatu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII