Țeapă pentru cei care vor casă cu TVA redus: Guvernul Bolojan impune avans de 20%

05 Iul. 2025, 09:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Lovitură pentru românii care se grăbesc să cumpere o locuință cu TVA redus de 9%. Guvernul condus de Ilie Bolojan a adoptat o măsură suplimentară care condiționează păstrarea cotei reduse de plata unui avans substanțial, până la finalul lunii iulie.

Potrivit noilor prevederi, persoanele care semnează un antecontract de vânzare-cumpărare în perioada 3 iulie – 31 iulie 2025, cu scopul de a beneficia în continuare de TVA de 9% la achiziția unei locuințe, vor trebui să demonstreze că au achitat cel târziu până la 31 iulie un avans de minimum 20% din valoarea fără TVA a imobilului, notează Profit.ro.

Această condiție a fost inclusă în proiectul de lege adoptat de Guvern, în contextul eliminării cotei reduse de TVA pentru locuințe de la 1 august 2025. Deși inițial autoritățile au anunțat că cei care încheie un antecontract până la final de iulie vor putea păstra cota de 9% dacă finalizează tranzacția până la 31 iulie 2026, noua măsură complică semnificativ accesul la această facilitate.

Măsura vizează în special cumpărătorii care sperau să blocheze prețul și TVA-ul printr-un antecontract simbolic, urmând să achite restul banilor în următorul an. Acum, fără dovada unui avans de 20% din valoarea locuinței, cumpărătorii riscă să fie taxați cu TVA de 19% chiar dacă tranzacția este deja planificată.

Dezvoltatorii imobiliari avertizează că noua condiție va descuraja potențialii cumpărători și va crea un val de confuzie pe piață, într-o perioadă în care mulți se grăbesc să profite de ultimele zile cu TVA redus. În plus, pentru cei care nu dispun de resurse suficiente pentru un avans de 20%, facilitatea devine practic inaccesibilă.

Modificarea este parte a efortului Guvernului de a crește încasările la buget și de a reduce distorsiunile din sistemul fiscal. Tranzacțiile finalizate după 1 august 2025, fără îndeplinirea noilor condiții, vor fi taxate automat cu TVA standard de 19%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Ian. 2026, 14:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Ian. 2026, 14:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Noile tarife ale contribuțiilor de asigurări sociale de stat pentru anul 2026 au fost stabilite prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat (BASS).

Potrivit documentului, atât veniturile, cât și cheltuielile BASS au fost aprobate la nivelul de 51,45 miliarde de lei, în creștere cu aproximativ 2,07 miliarde de lei față de anul precedent.

Contribuțiile calculate procentual din salarii și alte venituri ale persoanelor fizice rămân la nivelul anului 2025, fără majorări de cote.

În același timp, au fost actualizate sumele fixe ale contribuțiilor de asigurări sociale obligatorii pentru anumite categorii de plătitori, acestea fiind mai mari decât în 2025.

Astfel, pentru persoanele fizice – cu excepția pensionarilor, persoanelor cu dizabilități și a celor incluse în alte categorii speciale,care sunt: fondatori de întreprinderi individuale, inclusiv ai gospodăriilor țărănești (de fermier), persoane ce desfășoară activitate independentă în comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu produse accizabile) persoane implicate în achiziția produselor din cultura plantelor, horticultură sau din flora spontană, contribuția anuală pentru 2026 este stabilită la 22.878 lei, în creștere cu 2.360 lei față de 2025.

Astfel, pentru profesioniștii liberi din domeniul justiției, care nu sunt pensionari sau persoane cu dizabilități și nu se regăsesc în alte categorii preferențiale, contribuția anuală ajunge la 30.966 lei, cu o majorare de 3.194 lei.

De asemenea, deținătorii de patentă de întreprinzător, precum și angajatorii din domeniul transportului auto de pasageri în regim de taxi (pentru angajații care activează în baza contractelor individuale de muncă) vor achita o contribuție anuală de 22.878 lei, cu 2.360 lei mai mult decât în anul curent.

Autoritățile menționează că regimul special de taxare pentru activitatea de taxi va fi eliminat începând cu 1 iulie 2026.

Aceiași sumă de 22.878 lei va fi achitată și de persoanele care pot fi asigurate în baza unui contract individual încheiat cu CNAS.

Totodată, legea vizează și persoanele fizice, proprietari sau arendași de terenuri agricole, care lucrează pământul în mod individual, pentru care contribuția de asigurări sociale este stabilită conform noilor tarife pentru 2026,la 5827 și o majorare de 601 de lei