Ținute de sărbătoare îmbrăcate de vedete autohtone pe podiumul Fashion Soiree

22 Dec. 2021, 10:40
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Dec. 2021, 10:40 // Actual //  MD Bani

Ce îmbrăcăm de sărbători? Sărbătorile de iarnă reprezintă una dintre frumoasele ocazii pe parcursul anului, când putem îmbrăca ținute deosebite, pentru a complete atmosfera de poveste care domină în jur. Paietele, pietrele, țesăturile strălucitoare sunt mai mult decât potrivite în aceste zile, iar designerii încearcă să creeze ținute care să ne transporte într-o lume magică.

Creațiile dedicate acestei perioade le puteți admira urmărind Fashion Soiree, un eveniment în care pe podium vor apărea persoane notorii din diferite domenii, purtând ținute de cocktail și de seară, create de designerii autohtoni. Acesta va avea loc joi, 23 decembrie, începând cu ora 18:00, în incinta centrului comercial Oasis.

Dacă nu ți-ai ales ținute pentru sărbători, sau vrei să-ți vezi vedeta preferată, sau dacă pur și simplu îți dorești să petreci o seară plină de culoare și bună dispoziție, te așteptăm la Fashion Soiree.

În cadrul evenimentului va avea loc și un Pop-up Shop organizat de ZIP House.

Biletele pot fi cumpărate pe iticket.md.

Realitatea Live

23 Feb. 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
23 Feb. 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Agenția de Investiții a anunțat deschiderea etapei de depunere a dosarelor pentru Programul BRIDGE Export, un instrument financiar destinat implementării strategiilor și activităților sectoriale de promovare a exportatorilor din Republica Moldova. Programul vizează eficientizarea eforturilor de promovare a exporturilor prin facilitarea accesului la resurse financiare nerambursabile, acoperind până la 60% din costurile eligibile ale proiectelor propuse.

Lansarea noii runde vine după aprobarea Hotărârii de Guvern din 4 februarie 2026, prin care a fost actualizat cadrul normativ de implementare a programului. Agenția precizează că această modificare legislativă reconfirmă angajamentul Guvernului de a sprijini sectorul privat în procesul de extindere pe piețele internaționale.

Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu, a declarat că BRIDGE Export contribuie direct la obiectivul de sprijinire a antreprenorilor: ”Este vorba de un program de ajutor de stat pentru asociațiile de business cu un buget de 60 de milioane pentru o perioadă de 3 ani pentru promovarea companiilor noastre pe piețele internaționale”.

La rândul său, directoarea Agenției de Investiții, Natalia Bejan, a subliniat că succesul Republicii Moldova pe piețele externe depinde de consolidarea sectorului privat. ”Asociațiile de business reprezintă unul dintre pilonii centrali ai acestei viziuni strategice. Asociațiile vor fi nu doar beneficiari ai programului, ci parteneri fundamentali, împreună cu care vom co-crea și implementa strategii concrete de promovare a exporturilor”, susține Natalia Bejan.

Noua rundă a programului are ca scop susținerea companiilor în procesul de accesare a piețelor internaționale prin cofinanțarea participării la expoziții și târguri, organizarea misiunilor economice, realizarea cercetărilor de piață și desfășurarea campaniilor de promovare peste hotare. Dosarele de finanțare pot fi depuse de asociațiile de profil, care acționează ca entități umbrelă pentru companiile membre și non-membre interesate să pătrundă pe noi piețe. Documentația completă și criteriile de selecție sunt disponibile pe pagina oficială a instituției.

Termenul-limită pentru depunerea dosarelor este 15 martie 2026, iar activitățile aprobate vor fi implementate în perioada aprilie 2026 – aprilie 2027. Reprezentanții Agenției de Investiții au anunțat că oferă asistență și informații suplimentare asociațiilor interesate, inclusiv prin intermediul managerului de program.

În ultimii trei ani, prin intermediul programului de granturi, Agenția de Investiții a oferit peste 8 milioane de lei pentru 46 de activități, sprijinind 20 de inițiative ale asociațiilor de business dedicate promovării exportului și internaționalizării afacerilor. Potrivit datelor prezentate, aceste inițiative au generat exporturi de peste un miliard de lei, iar majorarea bugetului pentru 2026 indică o amplificare a eforturilor de susținere a companiilor moldovenești pe piețele externe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!