Transportatorii au liber la transportul de containere. ANTA: Nu au nevoie de autorizație

11 Oct. 2022, 13:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Oct. 2022, 13:29 // Actual //  bani.md

Agenția Națională Transport Auto informează operatorii de transport că, potrivit unui ordin al Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, pe perioada stării de urgență se permite transportarea containerelor din/spre portul Constanța cu vehicule rutiere înmatriculate în Republica Moldova sau România, fără eliberarea autorizațiilor speciale de transport.

De asemenea, a fost aprobată lista itinerarelor pentru efectuarea transporturilor cu containere, schema de circulație pentru traversarea Nodulului rutier din apropierea or. Cricova și condițiile care sunt necesar de a fi respectate.

Anterior, portul Constanţa declara că preia din navele care ar fi trebuit să ajungă în porturile din Republica Moldova sau Ucraina, în condițiile în care din cauza conflictului militar din Ucraina navele nu mai au acces în ţările vecine, fiind nevoite să ajungă în porturile locale din România.

 

Realitatea Live

05 Dec. 2025, 11:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Dec. 2025, 11:59 // Actual //  Ursu Victor

Ministerul Justiției a venit cu explicații oficiale privind utilizarea programului rusesc TrueConf în sistemul judecătoresc, după criticile formulate de experți și presă. Într-un răspuns pentru Rupor.md, citat de Reliattea, instituția a admis că software-ul folosit în prezent este tehnic depășit și nu mai corespunde cerințelor actuale ale procesului de digitalizare.

Potrivit ministerului, Agenția de Administrare a Instanțelor Judecătorești a achiziționat deja două licențe Zoom Meetings Standard Pro, care sunt testate în prezent la Judecătoria Bălți. Decizia a fost motivată prin funcționalitățile superioare ale platformei: Zoom permite organizarea ședințelor cu traducere simultană și generează automat stenograme — opțiuni inexistente în TrueConf.

„Aplicația TrueConf, cumpărată în 2019, este rigidă și nu mai corespunde cerințelor actuale de digitalizare. Trecerea la alte platforme este una treptată și depinde de resursele financiare disponibile, deoarece licențele soluțiilor de videoconferință sunt costisitoare și necesită actualizări periodice”, precizează Ministerul Justiției.

Costurile, principalul obstacol

Deși platforma TrueConf este considerată depășită, renunțarea imediată la ea este dificilă din cauza costurilor ridicate. Ministerul amintește de un raport al USAID din 2023, care estima că echiparea tuturor instanțelor cu licențe Zoom ar necesita aproximativ un milion de lei anual.

În prezent, sistemul judecătoresc folosește 91 de seturi de echipamente bazate pe TrueConf. Licențele au fost achiziționate în 2019 de către partenerii de dezvoltare și sunt nelimitate, ceea ce înseamnă că nu implică cheltuieli suplimentare pentru stat.

În contextul criticilor legate de utilizarea unui produs dezvoltat în Federația Rusă, Ministerul Justiției susține că securitatea datelor este garantată de infrastructura națională.

„Aplicația funcționează pe infrastructura administrată de STISC. Aceasta asigură protecția datelor și a accesului la platformă”, se arată în răspunsul instituției.

Ministerul afirmă că procesul de modernizare va continua. În proiectul bugetului de stat pentru 2026 sunt prevăzute 5,5 milioane de lei pentru extinderea utilizării videoconferințelor în instanțe.

Modernizarea completă și alinierea la standarde noi sunt planificate în cadrul foii de parcurs „Supremația legii”, cu termen de implementare până în decembrie 2027.

Contextul criticilor

Expertul WatchDog.MD Alexandru Bot și portalul SPPOT au criticat recent faptul că instanțele din Moldova folosesc software rusesc, în timp ce autoritățile afirmă că luptă împotriva amenințărilor hibride. Aceștia au subliniat caracterul paradoxal al situației: o parte dintre ședințele de judecată, inclusiv cele închise, sunt gestionate printr-o platformă ale cărei clienți principali includ compania rusă „Rostelecom”. Totodată, Moldova se află astfel în aceeași categorie cu Rusia și Kazahstan în ceea ce privește soluțiile IT utilizate, în timp ce state precum Germania, Italia, Lituania sau Ucraina au trecut demult la platforme standardizate precum Zoom și Cisco Webex.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII