Trei zile la Poiana Brașov sau un sejur de 7 zile în Dubai? Prețurile sunt același în perioada Revelionului. PREȚURI

03 Dec. 2021, 09:31
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
03 Dec. 2021, 09:31 // Au Bani //  MD Bani

Tarifele pentru un sejur de trei zile în Poiana Braşov de Revelion ajung chiar şi la 12.000 de lei românești (aproximativ 2.425 de EURO) în perioada 30 decembrie – 2 ianuarie, con­form site-ului de rezervări booking.com. Cu o astfel de sumă, un turist îşi poate petrece un sejur de şapte zile în Dubai cu o cazare la hotel de patru stele în aceeaşi perioadă.

Turiştii care aleg să meargă în Poiana Braşov pot ajunge să scoată din buzunare chiar şi 12.000 lei (aproximativ 2.425 EURO), acesta fiind preţul pentru trei nopţi de cazare într-o cameră dublă de­luxe, cu două pa­turi king-size şi bal­con, dar şi mic de­jun, la hotelul de pa­tru stele Aurelius Împăratul Romanilor.

De men­ţionat este faptul că preţul este va­labil atât pentru o per­soană, cât şi pen­tru patru persoane, costul reprezintă de fapt preţul camerei pe noapte.

Cu toate că acesta este cel mai ma­re preţ din staţiune pentru pe­rioa­da menţionată, alte unităţi de cazare oferă o cameră dublă şi mic dejun la pre­ţuri de 5.000-6.000 de lei românești (1000 – 1200 EURO), bani cu care un turist poate merge chiar şi în des­tinaţii exotice timp de şapte zile la hoteluri de 3-4 stele.

Spre exemplu, un sejur de şapte zi­le cu plecare pe 30 decembrie în Dubai costă circa 1.600 de euro de per­soa­nă, cu cazare la un hotel de patru stele.

Conform platformei de rezervări circa opt unităţi de cazare de patru stele din Poiana Braşov sunt rezervate complet, astfel că mai există disponibil doar 12% din capacitatea de cazare listată pe booking.com în această staţiune.

Preţurile mari din perioada Revelionului reflectă de fapt şi costurile pe care le au unităţile de cazare cu organizarea unei petreceri în seara dintre ani, iar aici în funcţie de hotel, pot fi oferite concerte live, masa festivă, acces la spa şi alte facilităţi.

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 16:37
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Ian. 2026, 16:37 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Valorile mobiliare, în sumă de 29 475 000 de lei, plasate la înființarea Bursei Internaționale a Moldovei au fost înregistrate în Registrul emitenților de valori mobiliare. Decizia a fost luată în cadrul ședinței Consiliului de Administrație al Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) din 20 ianuarie.

Potrivit deciziei, din contul mijloacelor bănești au fost emise 2 947 500 de acțiuni ordinare nominative, cu valoarea nominală de 10 lei fiecare. CNPF precizează că activitatea efectivă a Bursei Internaționale a Moldovei urmează să fie demarată după obținerea tuturor autorizațiilor prevăzute de legislația în vigoare.

Conducerea bursei este asigurată de echipa executivă și de Consiliul de Administrație. Managementul executiv este coordonat de Veronica Aprintin, directoare generală, și de Andrian Iastremschi, director general adjunct, responsabili de activitatea curentă, dezvoltarea instituțională și pregătirea infrastructurii operaționale. Structura de guvernanță strategică este asigurată de Consiliul de Administrație, format din reprezentanți ai acționarilor și un membru independent.

Bursa Internațională a Moldovei este constituită sub forma unei societăți pe acțiuni, având un acționariat format din instituții financiare, investitori strategici și statul, prin Agenția Proprietății Publice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!