Ucraina a primit tancurile promise de Germania. Câte vehicule vor ajunge pe câmpul de luptă

28 Mart. 2023, 04:20
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Mart. 2023, 04:20 // Actual //  bani.md

Berlinul s-a ținut de promisiune și a trimis Ucrainei tancurile Leopard 2 promise.

18 tancuri au părăsit Germania la sfârșitul săptămânii trecute și au fost predate deja la granița cu Ucraina, împreună cu ”un pachet mare de arme și piese de schimb”, potrivit Der Spiegel.

Alte trei tancuri donate de Portugalia au ajuns și ele în Ucraina.

Soldații ucraineni s-au antrenat intens în Germania, mai multe săptămâni, pentru a folosi sistemele complexe de arme primite de la Occident.

Junaliștii mai scriu că armata ucraineană a primit din Germania și aproximativ 40 de vehicule de luptă pentru infanterie Marder.
După o lungă ezitare, Germania a aprobat, pe 25 ianuarie, transferul tancurilor Leopard 2 în Ucraina și reexportul acestora din țările partenere.

Leopard 2 este considerat unul dintre cele mai moderne tancuri principale de luptă din lume, depășindu-le pe cele rusești în principal datorită puterii de foc mai mari, care le permit să distrugă ținte inamice cu o singură lovitură, potrivit defenseromania.ro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova va beneficia de fonduri suplimentare în bugetul Uniunii Europene pentru 2026, după ce Parlamentul European a aprobat majorarea alocărilor pentru Vecinătatea Estică, din care face parte și țara noastră, cu 25 de milioane de euro. Anunțul a fost făcut de către eurodeputatul Siegfried Mureșan.

”Este un sprijin vital pentru organizațiile societății civile, care joacă un rol crucial în apărarea democrației în fața presiunilor rusești, mai ales în contextul retragerii sprijinului american din regiune”, afirmă europarlamentarul.

Mureșan a subliniat că documentul adoptat de Parlamentul European este „un buget care răspunde la nevoile de securitate, competitivitate și solidaritate ale Uniunii”, iar România a avut o contribuție vizibilă în negocierea și completarea acestuia.

Parlamentul European a votat astăzi bugetul pe 2026 care prevede 192,8 miliarde de euro în plăţi şi 190,1 miliarde de euro în angajamente şi în care a reuşit să obţină mai multe fonduri pentru cercetare, infrastructura transfrontalieră, managementul frontierelor, acţiune climatică şi politica externă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII