ULTIMĂ ORĂ! Guvernul anunță majorarea pensiilor de la 1 octombrie 2021: Va fi cea mai mare creștere din istoria țării

06 Sept. 2021, 14:18
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
06 Sept. 2021, 14:18 // Actual //  MD Bani

Guvernul are definitivat proiectul de majorare a pensiei minime. Proiectul de lege vor fi adoptate săptămâna curentă de către deputați la ședința Parlamentului, astfel încât de la 1 octombrie 2021 să se urce la 2.000 de lei. Anunțul a fost făcut de către prim-ministra Natalia Gavrilița, care a ieșit luni, 6 septembrie curent, într-o conferință de presă, însoțită de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spatari, și deputatul PAS Dan Perciun, scrie Realitatea.md.

„Va fi cea mai mare creștere din istoria țării. Vă dau câteva detalii. Conform proiectului de lege, persoanele cu stagiu de muncă complet, de la 1 octombrie, vor primi cel puțin 2 mii de lei. Creșterea pensiei reprezintă în medie 366 de lei. Va afecta pozitiv și pe cei care au stagiu incomplet de cotizare. Și ei vor beneficia de o creștere în medie de 390 de lei. Aceste creșteri de pensii vin odată cu indexarea pensiei. Toate pensiile urmează să fie indexate cu peste 3%”, a declarat Natalia Gavrilița.

Vor fi majorate și alocațiile sociale pentru anumite categorii. În medie, este vorba despre o creștere de 450 de lei.

 

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova va beneficia de fonduri suplimentare în bugetul Uniunii Europene pentru 2026, după ce Parlamentul European a aprobat majorarea alocărilor pentru Vecinătatea Estică, din care face parte și țara noastră, cu 25 de milioane de euro. Anunțul a fost făcut de către eurodeputatul Siegfried Mureșan.

”Este un sprijin vital pentru organizațiile societății civile, care joacă un rol crucial în apărarea democrației în fața presiunilor rusești, mai ales în contextul retragerii sprijinului american din regiune”, afirmă europarlamentarul.

Mureșan a subliniat că documentul adoptat de Parlamentul European este „un buget care răspunde la nevoile de securitate, competitivitate și solidaritate ale Uniunii”, iar România a avut o contribuție vizibilă în negocierea și completarea acestuia.

Parlamentul European a votat astăzi bugetul pe 2026 care prevede 192,8 miliarde de euro în plăţi şi 190,1 miliarde de euro în angajamente şi în care a reuşit să obţină mai multe fonduri pentru cercetare, infrastructura transfrontalieră, managementul frontierelor, acţiune climatică şi politica externă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII