ULTIMĂ ORĂ! STARE DE URGENȚĂ în sănătate publică la nivel național! Vaccinul – obligatoriu în mai multe locuri publice

09 Sept. 2021, 16:17
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Sept. 2021, 16:17 // Actual //  MD Bani

Comisia Națională Extraordinară pentru Sănătate Publică instituie stare de urgență în sănătate publica la nivel național. Anunțul a fost făcut de către ministra Sănătății Ala Nemerenco în urma ședinței comisiei. Noile restricții anunțate de către CNESP vor intra în vigoare începând cu 11 septembrie curent și se vor aplica până la data de 30 octombrie 2021, scrie Realitatea.md.

De asemenea, se instituie mai multe restricții în locuri publice pentru persoanele care nu sunt vaccinate. Astfel, începând cu 11 septembrie, persoanele care sunt cu vârsta de 18 ani și mai mult, vor avea acces la evenimentele desfășurate în aer liber precum concerte, spectacole, festivaluri și evenimentele în spații închise precum cluburile de noapte, ringurile de dans, sălile de concerte în baza următoarelor permisiuni:

  1. prezentarea certificatului de vaccinare cu schema completă de vaccinare pe suport de hârtie sau digital.
  2. prezentarea rezultatului negativ PCR nu mai vechi de 72 de ore
  3. prezentarea rezultatul negativ certificat al unui test anti-gen rapid nu mai vechi de 42 de ore.
  4. prezentarea concluziei medicale confirmative în cazul persoanelor care au fost bolnave în perioada a 15-a zi și a 180-a zi, ce înseamnă șase luni de la îmbolnăvire.
  5. un act confirmativ de prezență a anticorpilor anti COVID-19, un act confirmativ care este valabil 90 de zile din data efectuării investigației.

Ala Nemerenco mai anunță că în următoarele zile, Comisia urmează a elabora Planul de pregătire și răspuns la infecția cu Coronavirus de tip nou (COVID-19), versiunea 3.

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 17:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
17 Nov. 2025, 17:54 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Dolarul american, considerat mult timp coloana vertebrală a finanțelor globale, își pierde treptat dominanța. Potrivit datelor Fondului Monetar Internațional (FMI), ponderea dolarului în rezervele valutare globale a scăzut la puțin peste 56% la mijlocul anului 2025, cel mai scăzut nivel în ultimele decenii, după ce la începutul secolului depășea 70%.

Experții Best Brokers subliniază că această scădere nu înseamnă că dolarul se prăbușește, ci reflectă o diversificare tot mai accentuată a rezervelor băncilor centrale. În ultimele decenii, băncile au adăugat euro, yen, aur și alte monede pentru a-și diminua riscurile, pe fondul tensiunilor geopolitice și a sancțiunilor americane care au demonstrat cât de mult poate fi folosit dolarul ca instrument politic și economic.

În paralel, alte monede și-au consolidat poziția: euro a crescut de la 18% la peste 21%, iar lira sterlină a ajuns la 4,8% din rezervele globale. Monedele netradiționale, inclusiv yuanul chinezesc, dolarul canadian și australian, au ajuns la o pondere de 22,5% în 2025, dublu față de 2000, semnalând o tendință clară de diversificare.

Factorii principali care au influențat scăderea dolarului includ criza financiară globală din 2008, pandemia de COVID-19, războiul din Ucraina și retorica de dedolarizare promovată de unele țări emergente. Experții Bitfinex și Noelle Acheson, autoarea cărții „Crypto Is Macro Now”, susțin că investitorii și băncile centrale devin mai precauți și caută alternative mai stabile pentru rezervele lor.

Deși dolarul își menține poziția dominantă, analistii avertizează că această scădere discretă, dar constantă, poate marca începutul unei reconfigurări a sistemului financiar global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII