Un cămătar, prezent și în Moldova, vrea să scrie istorie la Bursa de la București cu obligațiuni de 2 milioane de euro

12 Feb. 2025, 14:28
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
12 Feb. 2025, 14:28 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Mikro Kapital S.A., o companie din domeniul creditării pentru microîntreprinderi și întreprinderi mici, își face intrarea vineri, 14 februarie, pe Sistemul Multilateral de Tranzacționare (SMT) al Bursei de Valori București (BVB). Compania lansează o emisiune de obligațiuni corporative, neconvertibile, garantate, în valoare de 2 milioane de euro, cu maturitate în 2027.

Parte a unui grup fondat în urmă cu 10 ani de bancherul italian Vincenzo Trani, Mikro Kapital are un trecut semnificativ pe piețele financiare din Rusia, Belarus, dar și în Republica Moldova, Armenia și România.

În Moldova, Mikro Kapital deține o cotă de piață de 4%. Potrivit datelor financiare recente, compania a raportat un profit de 26 de milioane de lei în 2023, de 2,6 ori mai mare față de anul precedent. Cifra de afaceri a ajuns la 148,2 milioane de lei, consolidându-și poziția în domeniul creditării rapide.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 15:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
24 Feb. 2026, 15:10 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a avut la Washington o întrevedere cu reprezentanții Carlyle Group, fond de investiții care gestionează la nivel global active de peste 400 de miliarde de dolari SUA și are în portofoliu inclusiv active de petrol și gaze în Europa.

Discuțiile s-au axat pe tranzacția prin care Carlyle urmează să preia activele Lukoil International GmbH (LIG) din regiune și pe planurile de dezvoltare ulterioară a acestora. Ministrul a reiterat poziția Guvernului Republicii Moldova, care salută intenția companiei de a prelua în gestiune întregul business al LIG din regiune prin intermediul unei companii petroliere specializate. Totodată, oficialul a precizat că autoritățile de la Chișinău urmăresc îndeaproape procesul de aprobare a tranzacției de către Biroul OFAC al Trezoreriei Statelor Unite.

În cadrul aceleiași vizite, ministrul a avut întrevederi și cu managementul Grupul Băncii Mondiale, cu care a discutat despre progresele și provocările proiectelor energetice finanțate în Republica Moldova, inclusiv Linia Independenței Energetice Vulcănești–Chișinău, proiectul de construcție a unei capacități de cogenerare de înaltă eficiență pe gaz de 55 MW, precum și opțiunile de finanțare și implementare a unei noi centrale de cogenerare pe gaz, cu o capacitate de 250 MW electric și 180 MW termic.

Anterior Junghietu a declarat că Guvernul Republicii Moldova nu este interesat să cumpere rețeaua de benzinării „Lukoil-Moldova”, însă a preluat terminalul petrolier de la aeroport, care l-a deținut din anul 2025. Motivul invocat a neonorarea unor presupuse obligații investiționale asumate de către gigantul rus.