Unul dintre prințișorii milionari de la ANRE a plecat

18 Iul. 2022, 15:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Iul. 2022, 15:23 // Actual //  bani.md

Octavian Clamâc, unul dintre dircetorii ANRE a demisionat din funcție, a confirmat pentru bani.md serviciul de presă al instituției.

ANRE a fost subiectul mai multor investigații că șefii instituției ridică venituri de milioane și că achită sume fabuloase pentru chiria sediul în care activează instituția.

În data de 11 februarie 2022, Ziarul de Gardă a publicat o investigație în care arată că ANRE achită pentru chiria sediului luxos 7 mil. de lei anual.

La începutul anului 2020, ANRE s-a mutat într-un bloc nou, construit pe strada Pușkin 52/A. Potrivit actelor cadastrale consultate de ZdG, instituția a semnat contractul de locațiune la 31 decembrie 2019, la 14 zile distanță de la emiterea actului de recepție cu privire la finalizarea lucrărilor de construcție a clădirii, care datează din 17 decembrie 2019. Contractul a fost semnat pe un termen de 5 ani, până în anul 2025.

Pentru anul curent, ANRE a aprobat atât venituri cât și cheltuieli în sumă de circa 97 de milioane de lei, iar mărimea plăților regulatorii a rămas neschimbată, fiind similară cu cea din 2021. Iar toți bani merg, în mare parte, pentru remunerarea celor 168 de angajați. Salariile directorilor variază între 70 și 90 de mii de lei lunar.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

28 Mai 2025, 17:15
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Mai 2025, 17:15 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Pavel Durov, fondatorul și principalul acționar al Telegram, a anunțat o tranzacție majoră cu Elon Musk, fondatorul Tesla și cel mai bogat om din lume. Potrivit unei postări publicate pe canalul său de Telegram, Durov a confirmat parteneriatul cu compania lui Musk, xAI, în domeniul inteligenței artificiale. Acordul prevede integrarea chatbotului Grok, dezvoltat de xAI, direct în aplicația Telegram. Grok este deja funcțional în rețeaua socială X, deținută de Musk, și a fost creat ca rival pentru ChatGPT al fostului partener al lui Musk, Sam Altman, de la OpenAI.

Conform anunțului, începând din această vară, utilizatorii Telegram vor putea accesa funcționalități AI avansate prin Grok, inclusiv căutare inteligentă și opțiuni de extindere a mesajelor cu ajutorul rețelei neuronale.

În schimb, proiectul xAI al lui Musk va avea acces la uriașa bază de utilizatori a Telegram, care numără aproximativ un miliard de utilizatori activi, dintre care 15 milioane sunt abonați plătitori. Astfel, la cei circa 550 de milioane de utilizatori X (din care 700 de mii abonați) se adaugă un nou potențial uriaș de clienți pentru serviciile AI ale lui Musk. Totodată, Durov va încasa 300 de milioane de dolari și va primi 50% din veniturile generate de abonamentele xAI în Telegram.

Această mișcare vine în contextul în care, potrivit The Wall Street Journal, Durov se află în discuții avansate cu mai mulți investitori majori din SUA. Telegram intenționează să atragă 1,5 miliarde de dolari prin emiterea de obligațiuni cu un randament de 9%. Printre cumpărători se numără giganți financiari precum BlackRock și Citadel, în timp ce Mubadala, fondul suveran de investiții din Abu Dhabi, va rămâne printre acționarii Telegram.

Tranzacția cu investitori americani semnalează încrederea continuă a pieței în Telegram, în ciuda problemelor legale care îl vizează pe Durov. Potrivit Politico, Durov a încercat recent să obțină un permis special pentru a intra în SUA și a negocia direct cu investitorii, însă cererea i-a fost respinsă de autoritățile franceze, care au considerat că motivul vizitei „nu este convingător și nici justificat”. În Franța, Durov este vizat de o anchetă pentru refuzul de a coopera cu autoritățile în investigații privind activități ilegale desfășurate pe Telegram, acuzații pe care le respinge categoric.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO