Upercuturi devastatoare. Tariful la gaz ar putea depăși 15 lei fără TVA

12 Ian. 2022, 14:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Ian. 2022, 14:40 // Actual //  bani.md

Prețul la gazul natural pentru consumatorii finali ar putea depăși 15 lei fără TVA de 8%, susțin surse din cadrul companiei Moldovagaz, citate de canalul de Telegram, INDEX.

Potrivit actualelor calcule, compania ar urma să ceară o majorare a tarifelor cu 4,5 lei pentru un metru cub, ceea ce ar însemna un tarif de 15,5 lei, fără TVA. În această lună, gaura tarifară în această lună e de 40 de milioane USD, în condițiile în care achitarea din partea consumatorilor va fi de 100%”, se mai spune în informația citată.

Redacția bani.md a încercat să obțină o confirmare de la Moldovagaz, dacă este adevărat, însă până la publicarea știrii nu am obținut un răspuns.

Ieri, în cadrul emisiunii de „Puterea a Patra” de la N4, ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu a declarat că în cazul în care prețul de achiziție a gazului se va menține la 646 USD per mia de metri cubi, atunci una dintre soluții ar fi majorarea tarifului pentru populație la 14,7 lei per metru cub de gaz.

Moldovagaz a anunțat că de la 1 ianuarie 2022 prețul gazelor importate de la Gazprom a crescut cu circa 200 de dolari pentru o mie de metri cubi, la 646 USD.

Chișinăul a trecut în luna octombrie a anului 2021 printr-o criză a gazelor când a expirat contractul de livrare cu Gazprom și a fost redusă cantitatea de gaze cu 35%. În rezultat, autoritățile moldovene au cumpărat gaz de la mai multe companii străine. Concernul rus insista pe prețurile de piață, care în prezent sunt de circa 1000 USD pentru mia de metri cubi. Însă în rezultatul intervenției oficialilor occidentali, Moscova a ajuns la un compromis cu Chișinăul, la un preț de 450 USD pentru mia de metri cubi.

Realitatea Live

11 Dec. 2025, 09:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
11 Dec. 2025, 09:33 // Actual //  Grîu Tatiana

Energocom a realizat ieri, 10 decembrie, prima sa tranzacție pe nou-deschisa Piață pentru Ziua Următoare (PZU) a Operatorului Pieței de Energie Electrică din Moldova (OPEM), marcând un moment de referință pentru sectorul energetic național. Compania a achiziționat simbolic 1 MWh, într-un test menit să verifice funcționarea tehnică și operațională a platformei.

Potrivit Energocom, această operațiune este parte a unui proces amplu de validare a noii piețe, care va permite o formare transparentă a prețurilor, bazată exclusiv pe cerere și ofertă. PZU reprezintă un instrument esențial pentru diversificarea modalităților de achiziție, creșterea competitivității și optimizarea portofoliilor energetice ale participanților.

Deschiderea acestei piețe marchează un pas important în modernizarea și europenizarea sectorului energetic al Republicii Moldova. Funcționarea PZU va contribui la consolidarea securității energetice, va stimula investițiile în noi capacități de producție și în infrastructura de transport, în același timp facilitând integrarea treptată a țării pe piețele europene de energie.

Totodată, pe 17 decembrie va fi lansată și piața energiei electrice pe parcursul zilei.

Potrivit datelor oficiale, în Moldova, 96 de companii dispun de licență de furnizare a energiei electrice, iar pe piața concurențială/nereglementată activează la moment doar trei furnizori, cu o cotă de piață de 1,52, 0,14 și 0,34% respectiv.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII