Victimizarea ipocrită a Rusiei, la un an de când a invadat Ucraina. Kremlinul acuză Occidentul că nu vrea să negocieze

20 Feb. 2023, 06:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Feb. 2023, 06:00 // Actual //  bani.md

Rusia a acuzat Occidentul că nu este dispus să negocieze după aproape un an de război împotriva Ucrainei.

Occidentului îi lipseşte deschiderea faţă de iniţiativele de pace, a declarat duminică purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, într-un interviu televizat, a relatat agenţia de presă de stat TASS. Din acest motiv, a spus Peskov, Occidentul nu va sprijini probabil o întâlnire între preşedintele rus, Vladimir Putin, şi preşedintele american, Joe Biden.

Trupele ruseşti au invadat ţara vecină la 24 februarie 2022.

Din punctul de vedere al Ucrainei, care este atacată, precum şi al ţărilor occidentale, nu există nicio bază pentru negocieri, deoarece Rusia îşi menţine cuceririle în Ucraina şi vrea să răstoarne conducerea de la Kiev.

Liderul belarus, Alexander Lukaşenko, un aliat apropiat al lui Putin, a sugerat deja în mai multe rânduri o întâlnire între preşedinţii Rusiei şi SUA. El a propus ca loc de întâlnire capitala belarusă Minsk, unde în 2015 a fost negociat un plan de pace sub medierea franco-germană, care a eşuat de mult timp.

Marţi, Putin intenţionează să se adreseze naţiunii la Moscova. Liderul de la Kremlin va vorbi despre ”operaţiunea militară specială” şi despre efectele acesteia, a anunţat Peskov. Termenul de război este încă evitat în Rusia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Apr. 2025, 09:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Apr. 2025, 09:28 // Actual //  Ursu Victor

Doi angajați ai Căii Ferate din nord-vestul Republicii Moldova au fost condamnați la pedepse cu închisoarea de 5 și, respectiv, 6 ani, după ce au fost găsiți vinovați de pregătirea unei contrabande cu 250.000 de țigări. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Bălți, în urma unui dosar instrumentat de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), oficiul Nord.

Potrivit anchetei, cei doi – cu vârste de 38 și 45 de ani – intenționau să scoată țigările din țară folosindu-se de statutul lor de conductori de tren, profitând de rutele regulate în afara Republicii Moldova. O parte din marfă a fost descoperită în casa mamei unuia dintre inculpați, iar restul – într-un automobil folosit de ambii, ambalate în pungi negre de polietilenă pentru a evita detectarea la controalele vamale și de frontieră.

Unul dintre condamnați avea antecedente penale, fiind sancționat în urmă cu peste zece ani pentru vătămare corporală medie, iar celălalt fusese anterior concediat pentru fapte similare cu cele pentru care a fost judecat în prezent.

Deși se află în prezent în arest, ambii bărbați beneficiază, potrivit legii, de prezumția nevinovăției până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești.

PCCOCS nu a comunicat, deocamdată, dacă în acest caz sunt vizați și alți complici sau dacă există suspiciuni privind implicarea unei rețele mai largi de contrabandă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ