(VIDEO) Apartamente la jumătate de preț la Paris. Care sunt condițiile

07 Apr. 2021, 14:11
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
07 Apr. 2021, 14:11 // Actual //  MD Bani

Primăria Parisului a scos în vânzare apartamente la jumătate de preș, destinate familiilor cu venituri medii, dar are și anumite condiții. Primele apartamente scoase în vânzare în viitorul cartier Saint-Vincent-de-Paul (arondismentul 14).

Prețul unui metru pătrat va fi de aproximativ 5000 de euro, iar cei interesați pot solicita să devină locuitori până pe data de 31 aprilie. De asemenea, după procuparea apartamentului, proprietarii vor plăti și câte 2,5 euro lunar.

Proiectul este realizat datorită contractului „le bail réel solidaire (BRS)”, care în limba română se traduce ca „chirie reală solidară”.

Potrivit proiectului Primăriei, cumpărătorii vor deveni proprietarii pereților pe o perioadă de 99 de ani, dar nu și al fondului funciar care rămâne sub administrația primăriei. Opreațiunea de vânzare a început ieri, 6 aprilie, scrie Paris.fr.

Pentru a avea acces la aceste apartamente, candidații trebuie să facă parte din categoria persoanelor cu venituri medii și aibă o legătură cu Parisul, trebuie să locuiască sau să lucreze în acest oraș. După ce devine proprietar, noul cumpărător trebuie să-și facă viza de reședința principală în noua locuință.

În cazul în care vrei să vinzi apartamentul, Primăria îl răscumpără la prețul inițial în dependență de inflație.

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 13:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Ian. 2026, 13:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Veniturile bugetului de stat au atins 2 miliarde de lei în luna ianuarie 2026, potrivit datelor operative publicate de Ministerul Finanțelor. Suma este cu 286,5 milioane de lei mai mare față de perioada similară a anului trecut, ceea ce reprezintă o creștere de 16,7% .

Cea mai mare parte a încasărilor a fost asigurată de veniturile administrate de Serviciul Fiscal de Stat și Serviciul Vamal, care au totalizat 1,71 miliarde de lei, în creștere cu 235,9 milioane de lei comparativ cu ianuarie 2025 .

Din această sumă, Serviciul Fiscal de Stat a contribuit cu 1,46 miliarde de lei, iar Serviciul Vamal, cu 1,29 miliarde de lei, ambele instituții înregistrând evoluții pozitive față de anul precedent.

Alte venituri la buget au însumat 57,0 milioane de lei, în timp ce restituirile de TVA și accize au constituit 44,8 milioane de lei în luna ianuarie .

Potrivit Ministerului Finanțelor, încasările medii zilnice la bugetul de stat au fost de aproximativ 182 de milioane de lei, față de 156 de milioane de lei în ianuarie 2025, confirmând o dinamică pozitivă a colectării veniturilor la începutul anului bugetar .

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!