VIDEO CineMADE în România: Filmul românesc „Undeva la Palilula”, duminică seara, în exclusivitate la RLIVE TV

07 Aug. 2024, 11:30
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
07 Aug. 2024, 11:30 // Slider //  bani.md

Drama cu elemente de comedie „Undeva în Palilula”, regizată de Siliviu Purcărete, este următorul film din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV. Drama va putea fi vizionată duminică, la ora 21:00.

Serafim, absolvent al Școlii de Medicină, este repartizat la spitalul din Palilula, un orășel fantomă, unde pare că nu se naște nici un copil. Populația este izolată în beție, petreceri și orgii, iar doctorul încearcă să se adapteze realităților locale, trăiește și lucrează ani la rândul, anotimp după anotimp, undeva în regiunea Doljului.

Din distribuție fac parte actori români renumiți, printre care Aron Dimeny, Răzvan Vasilescu, Horațiu Mălăele, George Mihăiță, Ioana Crăciunescu, Marius Manole, Ana Ciontea și alții.

„Povestea asta a fost inspirată de discuțiile pe care le-am avut, de-a lungul anilor, cu un foarte bun prieten, decedat din păcate, un medic extraordinar din Ramnicu Vâlcea”, declara regizorul pentru bucuresti.24fun.ro.

Pelicula de debut a lui Silviu Purcărete a fost obținut 10 trofee Goppo în 2013, a fost înalt apreciată de criticii francezi de cinema și a fost proiectată la numeroase festivaluri internaționale, inclusiv în Cehia, Marea Britanie și Italia.

Filmul românesc „Uneva în Palilula” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

CineMADE in România” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

20 Apr. 2026, 17:39
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
20 Apr. 2026, 17:39 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Într-un interviu acordat publicației „Cu Sens”, ministrul Agriculturii, Ludmila Catlabuga, a fost confruntată cu propriile declarații de avere și interese personale pentru anul 2025. Potrivit documentului, aceasta și soțul său dețin o avere totală de aproximativ 10 milioane de lei, care provin din salarii, dividende, proprietăți imobiliare și bunuri de lux.

Moderatoarea a punctat că ministrul este fondatoarea unei firme evaluate la 4 milioane de lei, deține o casă și un teren în valoare de 3 milioane de lei, un garaj de 25.000 de euro, un teren extravilan de 64.000 de lei, un camion și două automobile de lux, un Land Rover Discovery (260.000 de lei) și un Volvo XC90 (24.000 de euro). Tot în 2025, Catlabuga și-a împrumutat propria firmă cu 2 milioane de lei și are un credit bancar de aproape 2,5 milioane de lei, de restituit până în 2047.

Întrebată „unde se câștigă mai bine, la stat sau în afaceri?”, ministrul a răspuns:

„Se câștigă acolo unde muncești. Și ești transparent și ești integru. Eu în continuare o să zic și poziția mea este că tot ce am făcut și ce am declarat, pentru că am declarat transparent și nu este nimic de ascuns, cu siguranță bună întrebare unde se câștigă bine. Se câștigă acolo unde se depune efort, muncă și ambiție. Tot ce a fost declarat este conform legislației, am întrunit și avem proveniență, avem și împrumuturile, avem și creditele care achităm de dobânzi lunare. Deci cumva ca și toată lumea de rând care vrea să obțină ceva, are și angajamente care și le asumă în contextul unui credit pe care de fapt l-am luat și este ipotecar. Cam astea sunt veniturile pe care putem să le declarăm”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!