(VIDEO) Rusia a lansat o rachetă Soyuz. Poate transporta 38 de sateliți străini

23 Mart. 2021, 08:00
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
23 Mart. 2021, 08:00 // Au Bani //  MD Bani

Rusia a lansat luni de pe cosmodromul Baikonur din Kazahstan o rachetă Soyuz care are la bordul ei 38 de sateliți străini și a cărei lansare a fost amânată de două ori din cauza unor probleme tehnice, informează AFP.

Ea va transporta pe orbită 38 de sateliți care provin din 18 țări, inclusiv din Coreea de Sud, Japonia, Canada, Arabia Saudită, Germania, Italia și Brazilia, scrie AGERPRES.

Satelitul experimental Challenge-1 este echipat cu termometre, senzori conectați de poluare, senzori de localizare și senzori de umiditate. El va avea misiunea de a centraliza datele colectate de aceste dispozitive, pentru a furniza acces în timp real, la sol, chiar și în acele zone în care nu există servicii de internet.

Potrivit directorului agenției spațiale ruse, Dmitri Rogozin, prima amânare a fost decisă din cauza unei „supratensiuni” detectate cu puțin timp înainte de lansare și „pentru a nu risca”.

A doua amânare a fost stabilită după descoperirea unei „disfuncționalități tehnice”, potrivit Roscosmos.

Aceste amânări ilustrează dificultățile cu care se confruntă industria spațială rusă după dezmembrarea fostei U.R.S.S. în 1991, afirmă jurnaliștii de la AFP.

Ultimii ani au fost marcați de mai multe scandaluri de corupție și de o serie de lansări ratate, inclusiv una care a vizat un zbor în spațiu cu echipaj uman, rămas, din fericire, fără consecințe pentru cei doi cosmonauți ruși, care au putut să se salveze ejectându-se la timp din vehiculul spațial.

https://www.youtube.com/watch?v=CvxgesdhdyY

Realitatea Live

09 Ian. 2026, 12:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Ian. 2026, 12:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Vamal al Republicii Moldova a încasat în anul 2025 41,15 miliarde de lei la bugetul de stat, cu 2,87 miliarde de lei mai mult decât în 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 7,5%, arată datele oficiale ale instituției.

Structura încasărilor arată că TVA-ul la import rămâne principala sursă de venit, cu 66,6% din total, urmat de accize – 26,8% și taxa vamală – 6,4%.

Potrivit raportului, TVA-ul la import a însumat 27,4 miliarde de lei, în creștere cu 1,95 miliarde de lei (+7,7%) față de 2024. Accizele la import au ajuns la 11,01 miliarde de lei, cu 745,8 milioane de lei mai mult decât anul precedent (+7,3%).

Cele mai mari contribuții la accize au venit din: produsele petroliere importate, care au adus 4,62 miliarde de lei (+14,4%), produsele din tutun – 3,65 miliarde de lei (+0,1%) și mijloacele de transport importate – 2,15 miliarde de lei (+8,2%).

În același timp, unele categorii au înregistrat scăderi, inclusiv accizele la gazele lichefiate (–2,4%), băuturile alcoolice tari (–7,8%) și vinurile importate (–19,7%).

Taxa vamală a generat 2,63 miliarde de lei, cu 6,7% mai mult decât în 2024, în timp ce taxa pentru efectuarea procedurilor vamale a scăzut la 50,7 milioane de lei (–12,5%).

Datele arată că bugetul de stat a fost alimentat în 2025 în principal din importuri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!