VIDEO TEENerii Offline, la RLive TV. Aflaţi totul despre voluntariat – avantaje şi activităţi recomandate

30 Aug. 2024, 09:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Aug. 2024, 09:01 // Actual //  bani.md

TEENerii Offline este emisiunea realizată în cadrul Programului de Internship în Jurnalism TV şi Online, desfăşurat de către Grupul Media Realitatea. Cea de-a treia ediţie a fost realizată de către Nicoleta Țîra, care a abordat tema voluntariatului. Tânăra a aflat la ce acțiuni de voluntariat participă tinerii din capitală, cât de interesați sunt, ce abilități capătă în urma acestora și cât de important este, din punct de vedere psihologic, ca generaţia tânără să se implice în activități neremunerate.

O primă experiență de voluntariat a fost surprinsă în cadrul Centrului Național Anticorupție, unde 30 de voluntari au făcut parte din tabăra „Tinerii pentru Integritate”, având posibilitatea să cunoască noțiunile de bază, să viziteze sediile Parlamentului Republicii Moldova și a Centrului Național Anticorupție, dar și să obțină un contract de voluntariat pentru un an în cadrul CNA. O altă tabără cu implicarea tinerilor a fost organizată la Holercani, de această dată în domeniul sănătăţii tinerilor.

Despre importanța implicării tinerilor în voluntariat, aflăm de la psihologul Ecaterina Grigoriu, „Tinerii care fac voluntariat sunt mai puțin probabil să dezvolte boli precum depresia, anxietatea, de asemenea li se reduce considerabil nivelul de stres”.

Proiectul este susținut financiar în cadrul Programului municipal de Granturi pentru organizațiile de tineret din mun. Chișinău, lansat de către Direcția generală educație, tineret și sport și Centrul Municipal de Tineret Chișinău sub egida Primăriei municipiului Chișinău.

Realitatea Live

20 Aug. 2025, 08:48
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Aug. 2025, 08:48 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Republica Moldova va elabora pentru prima dată o Strategie Națională de Incluziune Financiară (SNIF 2030), după ce Consiliul de Coordonare pentru Dezvoltarea Durabilă a aprobat pe 14 august conceptul documentului-cadru.

Noua strategie are drept obiectiv aducerea serviciilor financiare mai aproape de cetățeni și sprijinirea creșterii calității vieții și a nivelului de trai. Programul de implementare va fi dezvoltat pe baza Conceptului SNIF 2030, care trasează direcțiile prioritare și obiectivele-cheie pentru extinderea accesului la servicii financiare moderne.

Potrivit autorităților, SNIF 2030 urmărește consolidarea accesului, utilizării și calității serviciilor financiare, atât pentru populație și gospodării din medii sociale diverse – în special pentru grupurile vulnerabile sau excluse din sistemul bancar –, cât și pentru întreprinderile mici și mijlocii.

Documentul se bazează pe patru piloni principali: diversificarea și adaptarea serviciilor financiare la nevoile consumatorilor, dezvoltarea și modernizarea ecosistemului de plăți, întărirea mecanismelor de protecție a consumatorilor și creșterea nivelului de educație financiară, inclusiv digitală.

Prin implementarea SNIF 2030, autoritățile își propun reducerea decalajelor sociale și regionale în accesul la servicii financiare, stimularea inovației și digitalizării sectorului, precum și consolidarea protecției consumatorilor și a competențelor financiare ale populației.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII