Vrei să te informezi? Pregătește portofelul! Cenzura rusească lovește online-ul

29 Iul. 2025, 12:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
29 Iul. 2025, 12:28 // Actual //  Ursu Victor

Începând cu 1 septembrie 2025, în Federația Rusă vor fi aplicate amenzi între 3.000 și 5.000 de ruble pentru simpla căutare pe internet a informațiilor considerate „extremiste”, potrivit noilor reglementări adoptate de autorități. Oficialii susțin că sancțiunile vizează doar câteva mii de materiale incluse în lista Ministerului Justiției cu conținut „extremist” (disponibilă aici), însă există temeri că, asemenea Belarusului, lista se va extinde curând și va include materiale ale presei independente, în special surse anti-război, deja etichetate drept „agenți străini” sau „organizații indezirabile”.

În acest context, utilizarea unui serviciu VPN sigur, la care autoritățile ruse nu au acces tehnic, devine esențială pentru cei care doresc să acceseze surse alternative de informație. Deocamdată, în Rusia nu sunt sancțiuni directe pentru utilizarea VPN-urilor, iar acestea, în combinație cu browsere care nu salvează istoricul de navigare (precum DuckDuckGo sau Firefox Focus), rămân printre puținele metode sigure de a accesa conținut online blocat.

VPN-ul este necesar și pentru cetățenii ruși aflați peste hotare, care vor să acceseze în continuare serviciile și platformele bancare rusești. Multe dintre acestea nu mai funcționează din afara țării, iar în curând pot apărea restricții suplimentare, în condițiile în care autoritățile intenționează să oblige băncile să identifice clienții aflați în străinătate prin geolocație, pentru impunerea de taxe.

În acest sens, este recomandat LibraVPN, un serviciu sigur și de încredere folosit inclusiv de echipa The Moscow Times. LibraVPN este dezvoltat în parteneriat cu o platformă tehnologică robustă și oferă acces rapid și securizat la internet și servicii blocate, prin 8 servere răspândite în întreaga lume, inclusiv în Rusia.

Serviciul este compatibil cu toate platformele majore (inclusiv Android TV și routere), permite configurări personalizate, are suport non-stop prin Telegram și email, oferă o perioadă de probă de 3 zile, iar în caz de nemulțumire, banii pot fi returnați în termen de 7 zile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

12 Sept. 2025, 15:26
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Sept. 2025, 15:26 // Actual //  bani.md

Unele experiențe sunt atât de speciale încât devin povești pentru o viață. Cu maib și Visa, fiecare plată poate fi primul pas către o aventură memorabilă – o călătorie magică în Laponia, o escapadă prin Alpii elvețieni sau o plimbare autentică cu Mocănița în inima Maramureșului.

În perioada 10 septembrie – 10 decembrie 2025, maib și Visa desfășoară campania promoțională „Visuri care merită trăite cu maib și Visa”, prin care  clienții primesc șansa de a trăi experiențe de neuitat.

Achită cu cardul tău Visa de la maib, înregistrează-te pentru a participa la promoție și poți fi câștigătorul unei vacanțe de vis.

Ce premii poți câștiga și cum participi

Premiul mare – o călătorie în Laponia pentru 4 persoane

Descoperă o lume fermecată, cu aurora boreală pe cer, plimbări cu sania trasă de reni și întâlnirea privată cu Moșul:

  • pentru toți deținătorii de carduri Visa de la maib;
  • efectuează cel puțin 6 plăți de peste 300 lei fiecare cu cardul Visa de la maib.

Premii alto – două călătorii Glacier Express în Alpii Elvețieni, fiecare pentru 2 persoane

O experiență exclusivă de lux, cu trenul panoramic care traversează Alpii, completată de cazare la hoteluri de 5 stele și acces la spa:

  • pentru deținătorii de carduri Visa Signature și Visa Platinum maib alto;
  • sunt necesare minimum 6 plăți de peste 600 lei fiecare cu cardurile Visa Signature sau Visa Platinum maib alto.

Premii speciale – două călătorii cu Mocănița în Maramureș, România, fiecare pentru 2 persoane

Un traseu de poveste prin peisaje montane pitorești, unde tradițiile, gastronomia și ospitalitatea românească fac vacanța memorabilă:

  • pentru deținătorii de carduri Visa salariale, sociale de la maib și carduri red de la maib:
  • fă minimum 6 plăți de cel puțin 300 lei fiecare cu cardul Visa de la maib.

Fiecare pachet de călătorie include zboruri, transferuri, cazare în hoteluri de cinci stele sau boutique, precum și experiențe care te vor face să simți cu adevărat farmecul fiecărei locații.

Premii intermediare – accesorii utile pentru orice aventură sau vacanță

În fiecare etapă a promoției, participanții pot câștiga unul dintre următoarele premii:

✔ set travel premium – rucsac Samsonite și accesorii practice pentru drum;

✔ cameră foto instant Instax;

✔ boxă portabilă JBL:

  • pentru toți deținătorii de carduri Visa de la maib;
  • fă minimum 3 plăți de cel puțin 300 lei fiecare cu cardul Visa de la maib în una dintre perioadele promoției
  • în fiecare lună oferim câte 9 premii intermediare, în total 27 pe durata campaniei

Pentru a intra în tragerea la sorți, trebuie să completezi formularul de aici și să-ți înregistrezi participarea în campania „Visuri care merită trăite cu maib și Visa”.

Nu ai încă un card Visa de la maib? Deschide-ți unul acum și intră în cursa pentru visuri care merită trăite.

Regulamentul campaniei promoționale este aici.

Tu conduci. maib

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII