O companie aeriană moldovenească are planuri grandioase! Vrea să lanseze zboruri în SUA

29 Apr. 2023, 05:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Apr. 2023, 05:45 // Actual //  bani.md

HiSky pregătește terenul pentru zboruri către Statele Unite ale Americii. Compania a depus o cerere la autoritățile americane, iar întregul proces de aprobare ar putea dura chiar și un an. Iulian Scorpan, CEO-ul HiSKy a oferit Economica.net mai multe detalii.

Compania aeriană HiSky, care în România operează prin firma HiSky Europe, a depus recent la autoritățile din SUA o cerere pentru efectuarea de zboruri către State. În cerere nu sunt specificate detalii, precum destinații, însă Economica.net a cerut mai multe informații de la companie.

Operatorul are planuri pentru zboruri transatlantice, însă acestea nu vor fi zboruri directe, ci va fi nevoie de o oprire pentru alimentare.

„Într-adevăr, am început, zilele trecute, procesul de autorizare pentru operarea de zboruri în Statele Unite. Trebuie precizat însă că obținerea aprobărilor necesare din partea autorităților americane presupune parcurgerea unor etape, care se întind pe câteva luni, până la un an. Așadar, ne-am angajat în acest demers complicat și sperăm ca până cel târziu anul viitor să avem posibilitatea de a zbura cu flota proprie peste ocean”, a declarat, Iulian Scorpan, CEO HiSky.

Zborurile transatlantice operate de HiSky vor fi posibile cu noile avioane care au intrat în flota companiei: Airbus A321LR, care au o autonomie de zbor de până la 7.400 de km.

„În momentul în care am reușit să achiziționăm cele două aeronave noi, am introdus în strategia noastră de dezvoltare viitoare și această opțiune a zborurilor transatlantice”, ne-a mai spus Scorpan.

Spre ce orașe din SUA ar putea zbura HiSky

Chiar dacă avioanele de ultimă generație vin cu un consum mic de combustibil, compania nu va putea opera zboruri directe din București. “Orice destinație vom alege, va fi necesară o oprire de realimentare pe un aeroport din vestul Europei”, a mai declarat oficialul HiSky.

Cât despre destinații, compania e în perioada de analiză a traficului, a competiției, dar și a prețurilor practicate. E prea devreme să avanseze nume de orașe, mai spune Scorpan, dar cel mai probabil vor fi orașe mari de pe coasta de Est a Americii.

„Mai mult, pe lângă posibilitatea zborurilor regulate pe care o luăm în considerare, ne-am poziționat deja ca unul dintre cei mai importanți operatori charter, așadar nu excludem zboruri transatlantice și în acest regim, în parteneriat cu tour operatorii, mai ales că suntem în acest moment singura companie din România care poate opera aceste zboruri”, mai spune fondatorul HiSky.

Compania aeriană HiSky a fost înființată în anul 2020 în Republica Moldova de către Iulian Scorpan, fost director al companie de stat Air Moldova, și de către Victor Sula. Compania are în operare o flotă de șase aeronave, din familia Airbus A320, respectiv patru aeronave A320 cu 180 de locuri, o aeronavă A319 în configurație de 144 de locuri și o aeronavă Airbus A321LR, cu 201 locuri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM

Realitatea Live

13 Mart. 2026, 18:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
13 Mart. 2026, 18:32 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Mai multe companii aeriene din Europa și Asia au început deja să majoreze prețurile biletelor de avion sau să introducă suprataxe pentru combustibil, după ce costul kerosenului a crescut puternic pe fondul războiului din Orientul Mijlociu. În medie, scumpirile anunțate sunt de 10–15%, potrivit analizelor din industria aviației.

Creșterea tarifelor vine după ce prețul combustibilului pentru avioane a urcat brusc, de la aproximativ 85–90 de dolari pe baril la 150–200 de dolari, în doar câteva zile, ca urmare a tensiunilor geopolitice și a creșterii prețului petrolului.

Mai multe companii au confirmat deja majorări. Transportatori precum Qantas, SAS și Air New Zealand au anunțat ajustări de tarife, iar alte companii introduc suprataxe pentru combustibil sau modifică programele de zbor pentru a face față costurilor mai mari.

Unele exemple sunt deja concrete: grupul Air France-KLM a adăugat aproximativ 50 de euro la biletele dus-întors pentru zborurile lung-curier, iar mai multe companii din Asia au introdus taxe suplimentare sau au crescut prețurile biletelor pentru a compensa scumpirea carburantului.

În același timp, industria aviației se confruntă și cu alte probleme generate de conflict, inclusiv ocolirea unor rute aeriene din Orientul Mijlociu, ceea ce duce la zboruri mai lungi și costuri operaționale mai mari.

Experții avertizează că, dacă prețurile combustibilului rămân ridicate, scumpirile la biletele de avion ar putea continua în lunile următoare, iar unele companii ar putea reduce numărul de zboruri pentru a limita pierderile.