Adobe cumpără un start-up american de editare video cu 1,27 miliarde dolari

20 Aug. 2021, 12:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
20 Aug. 2021, 12:51 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Compania IT americană Adobe, folosită în întreaga lume, a anunțat că va cumpăra un start-up de editare video, la o valoare a tranzacției de 1,275 miliarde dolari.

Startupul american Frame.io, care va intra în portofoliul Adobe, a realizat o platformă de lucru în cloud folosită pentru ordonarea fluxului activităților de editare video și colaborare în echipă.

Platforma Frame.io este integrată deja cu popularele softuri de editare video Premiere Pro și After Effects, realizate de Adobe, dar și cu Final Cut, de la Apple, și cu DaVinci Resolve.

Frame.io a fost lansat în anul 2015, la New York, de Emery Wells și John Traver. Startup-ul a obținut investiții de 90 de milioane de dolari și a depășit 1 milion de utilizatori, în cei 6 ani de existență.

De partea cealaltă, Adobe a fost fondată în anul 1982, în Silicon Valley, de John Warnock și Charles Geschke.

 

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.