Adrian Dupu, PNL: Termenul de redobândire a cetățeniei nu va depăși un an

21 Nov. 2024, 13:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Nov. 2024, 13:36 // Actual //  bani.md

Candidatul Partidului Național Liberal (PNL) pentru diaspora la funcția de senator în Parlamentul României, Adrian Dupu, a declarat că una dintre prioritățile sale în viitorul legislativ va fi modificarea legii privind redobândirea cetățeniei.

„Împreună cu colegii mei, lucrăm deja la noul proiect și căutăm soluțiile pentru ca termenul de soluționare a dosarelor să nu mai depășească un an”, a afirmat Dupu, într-un anunț pe pagina sa de Facebook.

El a menționat că a avut deja mai multe întâlniri cu noua conducere a Autorității Naționale pentru Cetățenie și a solicitat o analiză a principalilor factori care duc în prezent la timpul mare de așteptare.

„Este inacceptabil ca după ce oamenii așteaptă ani de zile să redevină cetățeni români, să mai aștepte câteva luni pentru transcrierea actelor. Acest lucru este valabil și pentru românii din afara granițelor cu documente emise de statele de adopție”, a subliniat candidatul PNL.

Pentru a remedia această situație, Dupu a anunțat că va propune înființarea unor centre de stare civilă dedicate transcrierii actelor de stare civilă doar pentru românii din afara granițelor și celor care au redobândit cetățenia.

„Mă voi asigura ca niciun român din afara granițelor nu va mai aștepta luni și ani pentru a obține documentele care i se cuvin”, a adăugat Dupu.

Reamintim, alegerile prezidențiale din România vor avea loc în perioada 22-24 noiembrie, iar alegerile parlamentare sunt programate pentru 30 noiembrie – 1 decembrie. În Republica Moldova, vor fi deschise 59 de secții de vot: 17 la nord, 34 la centru și 8 la sud.

CMF: 11240002

Realitatea Live

31 Dec. 2025, 13:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
31 Dec. 2025, 13:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Exportul de gaze către Republica Moldova, prin gazoductul Iași – Ungheni, atinge astăzi 6 milioane metri cubi, maximul absolut de capacitate al conductei, scrie economedia.ro.

Jurnaliștii români precizează că țara noastră are ca unică sursă de aprovizionare România, atât ca import de gaze de peste Prut, cât și ca oferirea de spațiu de depozitare subterană a cantităților pe care molodvenii le cumpără din alte părți, dar care ajung temporar tot la noi.

Mai mult, sistemul de transport și distribuție a gazelor de peste Prut este operat de Transgazul românesc.

Cât privește fluxurile de gaze de pe teritoriul României, consumul este asigurat, în aceste zile, cu precădere din extracția cantităților stocate în subteran, în sezonul cald. 25 de milioane de metri cubi sunt extrase azi din depozite. Abia pe locul doi este producția curentă – 23,7 milioane metri cubi și mai aducem din import – prin Bulgaria 12,6 milioane de metri cubi, din care 4,4 reprezintă tranzit către Ungaria și Ucraina.

Consumul total al României de circa 54 de milioane de metri cubi se realizează în condițiile în care și termocentralele pe gaz consumă mult, fiind chiar prima sursă de generare a electricității din țară – peste 1.800 MW.

Gazoductul Iași–Ungheni–Chișinău conectează Republica Moldova la rețeaua de gaze naturale din România, oferind Chișinăului acces direct la surse alternative și mai sigure de energie. Conducta are o lungime de aproximativ 150 de kilometri, iar investiția totală în acest proiect a fost de circa 150 de milioane de euro.

Proiectul a fost finalizat în anul 2020, având inițial o capacitate de transport de 1,5 milioane de metri cubi de gaze pe zi. Ulterior, în urma lucrărilor de extindere și modernizare, capacitatea de transport a fost majorată de 3,3 ori în direcția Republicii Moldova și de 4,6 ori pentru fluxul invers, către România.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII