Adriana Bețișor, fosta șefă-adjunctă a Procuraturii Anticorupție, trimisă în judecată pentru trei capete de acuzare

02 Sept. 2021, 15:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
02 Sept. 2021, 15:06 // Actual //  MD Bani

Adriana Bețișor, fosta șefă-adjunctă a Procuraturii Anticorupție va compărea pe banca acuzaților pentru trei capete de acuzare: corupere pasivă în proporții deosebit de mari, abuz de serviciu și amestec în înfăptuirea justiției. Potrivit informațiilor, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a finalizat urmărirea penală pe acest caz și a transmis dosarul în judecată, scrie Realitatea.md.

Potrivit Procuraturii Generale (PG), faptele infracționale ar fi fost comise în anul 2018, atunci când învinuitul, activând în calitate de procuror, ar fi pretins de la un condamnat 50 mii euro. În schimbul acestei sume, procurorul urma să-i recalifice acțiunile și să-și retragă acuzațiile în dosarul aflat atunci pe rol la Curtea de Apel Chișinău în care acesta fusese condamnat la 12 ani închisoare pentru tentativă de delapidare a averii străine și spălare de bani, ambele săvârșite în proporții deosebit de mari.

„Suma ar fi fost transmisă procurorului într-un local din capitală de către concubina condamnatului, iar ca rezultat, procurorul a formulat și înaintat la Curtea de Apel Chișinău susținerile verbale, contrare propriei poziții susținute anterior în prima instanță și, contrar poziției procurorului care a susținut acuzarea la Curtea de Apel Chișinău, renunțând la acuzațiile inițiale și solicitând eliberarea condamnatului din arest”, se arată într-o notă informativă a Procuraturii.

Astfel, circumstanțele au fost luate ca bază la adoptarea deciziei instanței de apel și au permis procurorului să-și „onoreze” promisiunea în schimbul banilor extorcați. În prezent, persoana învinuită nu mai activează în organele procuraturii.

Fiind audiat de procurori, acesta nu-și recunoaște vina. La această etapă este cercetat în libertate.

Urmărirea penală pe acest caz a fost efectuată de PCCOCS.

Adriana Bețișor este fosta procuroră care a instrumentat mai multe dosare de rezonanță, precum frauda bancară, dar și cea care a gestionat dosarul penal în care fostul premier Vladimir Filat a fost condamnat la 9 ani de închisoare cu executare, în urma unui denunț depus de către Ilan Șor.

Aceasta a fost numită în funcţia de procuror în cadrul Procuraturii Anticorupție, prin ordinul procurorului general Valeriu Zubco, la 14 iunie 2011, iar pe 6 august 2019, a depus cerere de eliberare din organele Procuraturii din „motive personale”.

În contextul principiului toleranţă zero la corupție, Procuratura Generală reamintește cetăţenilor despre posibilitatea de a comunica despre pretinse fapte de corupţie sau alte abuzuri admise de angajaţii procuraturii, la numărul de telefon 0 (22) 828-342.

Realitatea Live

18 Feb. 2026, 17:35
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
18 Feb. 2026, 17:35 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Bitcoin se tranzacționează în prezent în jur de 68 000 de dolari, după ce a pierdut pragul de 70 000 de dolari – un nivel considerat important de traderi. Încercarea de a reveni peste acest prag la începutul săptămânii a eșuat rapid, iar prețul a fost împins din nou în jos.

Pentru piața cripto, această mișcare nu este un simplu detaliu tehnic. Zona dintre 68 000 și 70 000 de dolari funcționa ca un fel de „plasă de siguranță” în prima parte a lunii februarie. Odată pierdut acest suport, crește riscul ca orice tentativă de revenire să fie urmată de noi vânzări. Dacă bitcoin coboară clar sub 67 000 de dolari, următoarele praguri urmărite de investitori sunt 65 000 și chiar 60 000 de dolari.

În ultimele șapte zile, principalele criptomonede – bitcoin, ethereum și BNB – au scăzut cu până la 3%. În schimb, unele monede mai mici, precum Zcash sau Cosmos, au avut creșteri de până la 20%. Totuși, istoria arată că atunci când monedele mari slăbesc, restul pieței are dificultăți în a menține un trend ascendent. Analiștii avertizează că scăderea activelor majore poate trage în jos și proiectele mai mici.

Datele din blockchain arată că piața a intrat într-o fază de stres, dar fără o „capitulare” clară – adică fără acel val masiv de vânzări care marchează, de obicei, finalul unei corecții. Cu alte cuvinte, scăderea ar putea să nu se fi încheiat.

Pe lângă presiunea tehnică, în piață circulă și alte teme care alimentează incertitudinea. Au reapărut discuțiile despre riscurile pe termen lung ale calculului cuantic pentru criptografie, deși dezvoltatorii spun că o amenințare reală este încă departe. În același timp, investitorii instituționali își ajustează expunerea: fondul de investiții al Universității Harvard și-a redus cu peste 20% deținerile în ETF-uri bitcoin în ultimul trimestru, deși acestea rămân cea mai mare poziție cripto din portofoliul său.

În contrast cu slăbiciunea bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) a atras atenția în februarie. Valoarea medie a tranzacțiilor din rețeaua sa a depășit 2 milioane de dolari – un record de la lansarea sa în 2017. Comparativ cu anul trecut, când media era de aproximativ 20 000 de dolari, creșterea este spectaculoasă. Dominanța sa în piața cripto aproape s-a dublat din toamnă, iar prețul s-a menținut în jur de 560 de dolari timp de mai multe luni.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!